Block title
Block content

"Ayetlerle şimendifere işaret ettiği gibi, ... âyeti, pek çok envâra, esrâra işaretle beraber, elektriğe dahi remzediyor..." Ezcümleden itibaren başlayan bütün âyetlerin, haşiyeleri de dikkate alarak, izahını yapar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Evet bırakmamış. İki cihet ile onlara da işaret etmiştir:
Birinci cihet: Mu'cizât-ı Enbiya suretiyle.
İkinci kısım şudur ki: Bâzı hâdisat-ı târihiye suretinde işaret eder. Ezcümle:

  قُتِلَ اَصْحَابُ اْلاُخْدُودِ النَّارِ ذَاتِ الْوَقُودِ اِذْ هُمْ عَلَيْهَا قُعُودٌ وَهُمْ عَلَى مَا يَفْعَلُونَ بِالْمُؤْمِنِينَ شُهُودٌ وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ اِلاَّ اَنْ يُؤْمِنُوا بِاللّهِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ

{(Haşiye-1): Şu cümle işaret ediyor ki: Şimendiferdir. Âlem-i İslâm'ı esaret altına almıştır. Kâfirler onunla İslâm'ı mağlub etmiştir.}

Keza: فِى الْفُلْكِ الْمَشْحُونِ وَخَلَقْنَا لَهُمْ مِنْ مِثْلِهِ مَا يَرْكَبُونَ  gibi âyetlerle şimendifere işaret ettiği gibi,

 اَللّهُ نُورُ السَّموَاتِ وَاْلاَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا
 مِصْبَاحٌ اَلْمِصْبَاحُ فِى زُجَاجَةٍ اَلزُّجَاجَةُ كَاَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّىٌّ يُوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبَارَكَةٍ زَيْتُونَةٍ
(Haşiye-2)

لاَ شَرْقِيَّةٍ وَلاَ غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِى اللّهُ لِنُورِهِ مَنْ يَشَاءُ
 
{(Haşiye-2): يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُورٌ عَلَى نُورٍ  cümlesi, o remzi ışıklandırıyor.}

âyeti, pek çok envâra, esrara işaretle beraber elektriğe dahi remz ediyor. Şu ikinci kısım, hem çok zâtlar onlarla uğraştığından, hem çok dikkat ve izaha muhtaç olduğundan ve hem çok olduğundan; şimdilik şimendifer ve elektriğe işaret eden şu âyetlerle iktifa edip o kapıyı açmayacağım.”

“Uhdud Ashâbına lânet olundu. Tutuşturdukları ateşin karşısına oturur, mü'minlere yaptıkları işkenceyi seyrederlerdi. O mü'minlerden intikam almalarının sebebi, onların, Azîz ve Hamîd olan Allah'a imân etmiş olmalarından başka bir şey değildi.” (Bürûc, 85/4-8)  

“Onlar için bir delil de, bizim onların zürriyetlerini dolu bir gemide taşımamız ve bunun gibi daha nice binekleri onlar için yaratmış olmamızdır.” (Yâsin, 36/41, 42)  

Üstat Hazretleri bu iki âyetin şimendifere işaret ettiğini ifade ediyor. Birincisi, tarihî bir hadisenin nakli olmakla birlikte, “tutuşturulan ateş” şimendifere  yakıtının verilmesine ve “uhdud ashâbının ehl-i imana zulmetmeleri”  de kâfirlerin şimendifer yoluyla elde ettikleri kuvvetle Müslümanları mağlup etmelerine   işaret sayılmıştır.

“Allah göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun misâli, bir lâmba yuvası gibidir ki, onda bir kandil vardır. Kandil de cam fânus içindedir. Cam fânus ise, inci gibi parlayan bir yıldıza benzer ki, ne doğuya ne de batıya âit olmayan mübârek bir ağacın yakıtından tutuşturulur. Onun yakıtı, kendisine ateş dokunmasa bile ışık verecek kabiliyettedir. O, nur üstüne nurdur. Allah dilediğini nuruna kavuşturur.”(Nur, 24/35) 

Allah’ın “göklerin ve yerin nuru” olması, O’nun esmâ-i hüsnâsının tecellileriyle mahlukatın nurlanması manasına gelir. Nur Külliyatı'nda “vücudun nur, ademin  ise zulmet olduğu”  kaydedilir. Buna göre, mahlukatın  yokluk karanlıklarında bırakılmayıp yaratılmaları,  onların zulmetten nura kavuşmaları demektir. Bu mâna canlı-cansız bütün varlıklar için söz konusudur. 

Hayat  sahiplerinin, Muhyi isminin teellisiyle, cansız olmaktan kurtulup canlı hâle gelmeleri ayrı bir nurdur.

Onların rızıklanmaları Rezzak isminin tecellisinden gelen ayrı bir nur iledir. Güzel şekilleri Müzeyyin (ziynetlendiren, süsleyen) ve Mülevvin (renklendiren)  isimlerinin nurlarıdır.

Organlarının en faydalı şekilde yaratılmış olmaları Hakîm isminin nuruyladır.

Bütün İlâhî isimlerin tecellileri ayrı birer nurdurlar. Kerîm ismiyle ikram nuru, Şâfi ismiyle şifa nuru, Kuddüs ismiyle temizlik nuru, Aziz ismiyle izzet nuru,…, ihsan edilmektedir.

Bu âyette mahlukatın muhtelif karanlıklardan Allah’ın nuru ile kurtulmaları ve nice nurlara kavuşmaları ders verilmekle birlikte, elektriğin keşfiyle de ayrı bir karanlıktan ışığa çıkmalarına işaret edilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...