Ayetü´l-Kübra risalesinde "... denizlerin ve büyük nehirlerin cezbekarane cuşu huruşla zikirlerini ve hazin ve leziz seslerini işitir." cümlesindeki "hazin"kelimesinin kullanım amacı ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki "hazin" ifadesi insana İlahi bir hüzün vermek anlamında kullanılıyor. Malum, insanda iki türlü duygu vardır. Birisi neşe, diğeri hüzün. Her ikisinin de meşru olanı ve olmayanı vardır. Meşru olan hüzün ve neşe Allah’ın aşkı ve mehabetinden sudur eder; meşru olmayan neşe ve hüzün ise küfür ve dalaletin yakıcı azabından ya da gaflet ile dünyanın geçici zevklerine bakar.

Allah her iki duyguyu da kendi lehinde işletmek istiyor. Rahmet ve cemali ile insanı neşelendirirken celal ve azameti ile de tatlı bir hüzün ile hüzünlendiriyor. Kalbin hem umuda hem de ürpermeye ihtiyacı var. Cemal ve şefkat umutlandırırken, celal ve haşmet ürpertiyor. Hatta çok veli zatlar bu ürperme ve hüzün ile Allah’a yaklaşmışlar, onun ile velayet makamına çıkmışlar.

İmanla bezenmiş bu hüzün, bizim anladığımız maddi ve fiziki bir hüzün ya da manevi hastalıklardan gelen manevi ve menfi bir hüzün anlamında değildir. Bu hüznün en güzel meyvesi mehabetullahtır. Mehabet Allah’ın heybet ve azametinin kalpte hissedilmesi ile hürmetle karışık bir korku, ihtiram ve hüznün kalpte oluşmasıdır.

Denizin dev dalgalar ile coşması, kalbin bamteline hüzünlü bir dokunuştur, onu harekete geçirmek için bir vesiledir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...