"Azim" ile "hırs" arasındaki farkı, Risale-i Nurlarda geçen haliyle nasıl açıklayabilirsiniz? Bir işteki gayret, azim mi hırs mı; farkı nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her ne kadar birbirine benziyor olsalar da hırs ile azim farklı şeylerdir.

Azim; çalışmak, çabalamak ve nasip deyip hakkına razı olmaktır. Azimde sabır, itina, çalışmak, gayret ve sonuca kanaat etmek esastır.

Hırs ise, hakkımız olup olmadığına bakmadan, kimden alıp almadığımızı düşünmeden, sonuçlarıyla hiç ilgilenmeden, daima daha fazlasını istemek ve sonuca kanaat etmemektir.

Bu yüzden azim yapıcı, hırs yıkıcıdır.

Bir başka ifade ile hırs, bir şeyi ihtirasla, haram helal demeden isteme güdüsü iken, azim ise zorluklara karşı metanetli, sabırlı ve kararlı olma durumudur.

İslam azmi emrederken hırsı men ediyor.

Azim, Allah’ın kainata koymuş olduğu sebepler basamaklarını teker teker çıkarak sonuca ulaşma sabrı ve itinası iken, hırs bu sebepleri baypas ederek direkt sonucu elde etme arzusu ve hastalığıdır.

Mesela, sınavı geçmek için çok çalışmak azim iken, kopya çekerek sınav geçmek hırstır. Ticaret, zanaat, ziraat, sanayi gibi yollar ile zengin olmak azim iken, kumar, hırsızlık, rüşvet, yolsuzluk, şans oyunları gibi yollar ile zengin olmaya çalışmak hırstır.

Azim helal, hırs ise haramdır.

Azim ile hırsın farkı, ibadet ve marifet ile ölçülür. Yani hırs insanı harama götürürken, azim harama götürmez, bilakis marifet ve helale daha da şevklendirir. Nasıl tutumlu olmanın alt sınırı mali ibadetler ise, azmin sınırı da gaflet ve haramlardır. Bir şeye olan istek ve gayret helal sınırını aşıyor, harama gidiyor ise, o şey azim olmaktan çıkıp menfi olan hırs sınırına girmiş demektir.

Hırs ile hareket eden adam maksada ulaşmada haram ve helale dikkat etmez, onun için önemli olan maksada ulaşmaktır. Azimde durum aksinedir. Maksada ulaşmada sadece helal noktasında hırs gösterir. Hırs ile azim zahirde birbirine çok yakın olduğu için, böyle bir hat çizmek mecburidir. Yani bir kişinin hırsla mı, yoksa azimle mi hareket ettiğini ancak helal ve haram parametresi ile ölçebiliriz.

Risale-i Nur'da hırs şu şekilde tarif ediliyor:

"Hem mala ve câha karşı şiddetli bir hırs gösterir. Bakar ki, muvakkaten onun nezaretine verilmiş o fâni mal ve âfetli şöhret ve tehlikeli ve riyaya medar olan câh, o şiddetli hırsa değmiyor. Ondan, hakiki câh olan merâtib-i maneviyeye ve derecât-ı kurbiyeye ve zâd-ı ahirete ve hakiki mal olan amâl-i salihaya teveccüh eder. Fena haslet olan hırs-ı mecazî ise, âli bir haslet olan hırs-ı hakikiye inkılap eder." (Mektubat, Dokuzuncu Mektup.)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

abdullah111
azim ve hirsin anlasilmasi mezuunda sadece helal ve haram hassasiyeti noktasindan durumun analiz edilmesi olaya cok dar bir zaviyeyeden baktirmakta.. yapilan islerde ihlas ile sebeplere sarilmaya calisilirken, tevekkul ekseninde azimin nasil olacagi, hangi vartalarda hirs cikmazina dusulecegi noktasinin cok iyi anlasilmasi lazim.. Risale-i Nur'lar dairesinde fedakarlik, azim ve gayret cizgisinin belirlenmesi, siddik-i ekber gibi bu davaya sarilirken, hangi durumlarin bizi hirs batakligina itilecegi mevzuunuda acikliga kavusturursaniz cok seviniriz. Allah hepimizden razi olsun, -Abdullah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Azim ile hırsın ayrıldığı nokta ile azmin dereceleri ve keyfiyetleri farklı şeylerdir. Soruda ikisi arasındaki asgari fark soruluyor; azmin kapsamı ve keyfiyeti sorulmuyor. Bu yüzden cevap, azmin mertebelerini izah şeklinde değil, hırs ile azmin arasında farkın izahı şeklinde veriliyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...