"Aziz, sıddık kardeşlerim! Ben bugün yalnız iki üç kardeşimizin tahliyelerini isterdim. Fakat hakkımızdaki inâyet-i İlâhiye onların menfaati için geri bıraktı. Ve yirmi gün kadar, bizim bu vaziyetimiz lâzım ve elzemdir..." Bu bahsi açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri bu paragrafta Nur talebelerinin hapiste kalmasının ve bu halin yirmi gün daha devam etmesi gerektiğinin manevi fayda ve hikmetlerini sıralıyor.

"Aziz, sıddık kardeşlerim,

"Ben bugün yalnız iki üç kardeşimizin tahliyelerini isterdim. Fakat hakkımızdaki inâyet-i İlâhiye onların menfaati için geri bıraktı. Ve yirmi gün kadar, bizim bu vaziyetimiz lâzım ve elzemdir."

"Çünkü bu bayramda beraber bulunmamız hem bize, hem Nurlara, hem hizmetimize, hem mânevî ve maddî istirahatimize ve hacıların dualarından tam bir hisse almamıza ve Ankara'ya gönderilen Risale-i Nur'un müsadereden kurtulmasına ve bizim mazlumiyetimize acıyıp Nurlara sarılanların çoğalmasına ve hazır büyük hatâlara rıza ile vatan ve millet ve din hâinlerine dehalet etmediğimize bir hüccet olması lâzımdı."(1)

Nur talebeleri dışarıda olsa, sürekli bir izleme ve takip, sürekli bir tarassut durumu olacak; bu da ister istemez huzur ve istirahatlerini bozacak.

Yine Nur talebeleri dışarıda olsa, hacıların dua ve sevabına tam mazhar olamayacaklar; çünkü mazlumun hissedarlığı ile normal durumda olan bir insanın hissedarlığı bir ve aynı olmaz.

Nur talebeleri dışarıda olsa, Ankara'ya gönderilen Risale-i Nur'un müsadereden (toplatılacaktı) kurtulması zor olurdu. Hükûmet eserden çok eser sahibi ile ilgileniyor; eser sahibi içeride olursa, eser biraz daha serbest kalır.

Nur talebeleri dışarıda olsa, bizim mazlumiyetimize acıyıp Nurlara sarılanların çoğalmasına da engel olacaktı. Bu millet her ne kadar gafil de olsa mazlumun daima yanında yer alır.

Hazır büyük hatalara rıza ile vatan ve millet ve din hâinlerine dehalet etmediğimize bir hüccet olması lâzımdı. Nur talebelerinin hapiste olması, o zaman zalimlerine ve onların büyük hatalarına boyun eğmediklerinin bir kanıtı bir delili olmuş oluyor.

(1) bk. Şualar, On Dördüncü Şua, Muhtelif Mektuplar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Allah zerrelerin adedince sizlerden razı olsun ,insi cinni düşmanların şerlerinden korusun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
k.toprak
Bu bahsi sizlerin açıklamasıyla daha iyi anlamış oldum,Bediüzzaman Hazretleri kader meselelerinde ince kavrayışlarla önümüze derya sunuyor Allah ondanda ebeden razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...