"Azot ve müvellidülhumuza (oksijen) gibi iki basit maddeden ibaret olan havanın zerreleri birbirinin misli iken zemin yüzünde yüz binler tarzda bulunan Rabbânî san’atlarda kemâl-i intizam ile bir dest-i hikmet tarafından çalıştırılıyor." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bütün bitkiler, hayvanlar, insanlar hava zerreleri olmadan yaşayamaz. Aynı hava zerresi hem bir çiçeğe hem bir kediye hem bir insana girip işliyor ve onun yaşamasında hayati bir görev alıyor. Üstelik bunların hepsinin vücut düzenleri birbirinden farklı olmasına rağmen.

"Rabbani sanatlar" deyince yeryüzünde ne kadar canlı varsa hepsi içine giriyor. Sadece bitkilerin birbirinden farklı milyonlarca çeşidi bulunuyor. Hayvanlar ve insanlar da işin içine girince, sayısız sanatlar ortaya çıkıyor ki, hepsi de aynı basit maddeden oluşan hava zerreleri sayesinde hayatta kalıyorlar.

İnsanlar için hava hayati bir öneme sahiptir. Bütün canlılar besinsiz, susuz uzun süre yaşayabilir ama, havasız yaşayamaz. Nefes alırken akciğerlerimize hava dolar, aldığımız bu havanın oksijeni, kanımızın temizlenmesini sağlar. Bu diğer canlılarda da aynen cereyan etmektedir.

Ayrıca havada bulunan su buharı da canlılar için gereklidir. Havanın azotu bazı bitkiler tarafından, (azot bağlayıcı) bakteriler yardımıyla alınarak protein yapımında kullanılır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...