Block title
Block content

"Bahar mevsiminde fırtınalı yağmur, çamurlu toprak perdesi altında, nihayetsiz güzel çiçek ve muntazam nebatatın tebessümleri saklanmış." ayette "Her şeyi en güzel şekilde yarattım." buyruluyor. Hayır ve şer güzel mi, harama güzel diyen dinden çıkar mı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainatta çirkinlik diye bir şey yoktur. Her şey ya bizzat güzeldir ya da neticeleri itibari ile güzeldir.

Mesela, çiçeğin güleç yüzü bizzat güzeldir, çiçeğin muhafızı olan dikenleri ise dolaylı bir güzelliktir. Çünkü o diken, o çiçeğe muhafızlık ederek çiçeğin o bizzat olan güzelliğine hizmet ediyor. Yani diken bizzat değil doğurduğu sonuç ve gayeler açısından güzel oluyor. 

“Bahar mevsiminde fırtınalı yağmur, çamurlu toprak perdesi altında, nihayetsiz güzel çiçek ve muntazam nebatatın tebessümleri saklanmış.”(1)

ifadesi bu manaya işaret eden güzel bir levhadır.

Yağmur ve çamur görünüşte çirkin ve meşakkatli iken, hakikatte binlerce bitki ve canlıya bir ana kucağı gibi müşfik ve şefkatlidir. Yağmur çamur olmasa milyonlarca canlı hayat bulamaz. Demek fırtınalı yağmur ve çamur bizzat değil neticeleri itibari ile güzeldir.

Cihat bizzat güzel değildir, ama sonuçları açısından güzeldir. Çünkü cihat bir milletin şeref ve özgürlüğünü korur.

Allah’ın haram kıldığı domuza hilkat ve sanat açısından güzel diyebiliriz, ama eti helal anlamında güzel dersek Allah’a meydan okumuş onun yasakladığı şeyi inkar etmiş oluruz ki, bu küfür olur.

Yani Allah’ın yaratması açısından her şey güzeldir -ki ayet buna işaret ediyor- ama bu yaratılanları yerinde kullanım açısından her şey güzel değildir. Mesela, soğuk hilkat açısından güzeldir, çünkü sayısız faydaları içinde barındırıyor, ama insanın çıplak soğuğa çıkması adetullah açısından çirkindir. Aslında güzeli çirkin yapan insanın kendi suistimali ve ahmaklığıdır.

Haram olan şeyler hilkat ve amaç bakımından güzeldir, ama insan tarafından suistimal edilerek işlenirlerse çirkin olurlar. Alkol hilkat olarak kimyevi bir bileşendir ve çok hikmetlere hizmet eder, ama insan bunu içerse çirkin olur.

(1) bk. Sözler, On Sekizinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Nokta | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 682 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...