Block title
Block content

"Bâhusus, o saray içinde, sinema perdeleri gibi, her saatte hakiki menziller teşkil edilip, kemâl-i intizamla, elbise değiştirir gibi değiştiriliyor..." cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinatın umumundan, küçük bir cüzüne kadar, her şey mükemmel bir sanat olup, sanatkarından haber veriyor. Kainat, sanatlı, mükemmel bir saray gibi olup, her taşı da saray kadar sanatlı yapılmış ve sanatkarını ispat etmektedir...

Üstelik bu mükemmel, sanatlı saray, her daim tazelenir ve yeniden inşa edilir. Üstat bu manayı ifade için, "sinema perdeleri"ni misal veriyor .

Sinema perdelerinde, nasıl her perdede ayrı bir mana ve tazelik vardır. Hem sürekli değişmekle, izleyene bir lezzet verir ve dikkatleri çeker. Aynen bunun gibi, Allah da kainatı sinema perdeleri gibi daima değiştirip tazelendiriyor. Sanatına dikkatleri çekip nazarları sanatına davet ediyor.

Her bir perdede, bütün perdelerin manasını ve hikmetini yazmış. Adeta her bir perde, sinemanın umumu gibi lezzet veriyor ve sanatkarını tanıttırıyor. Her bir perde içinde adeta küçük filmleri derc etmiştir.   Aynen bunun gibi kainatta da, umumundan tut, ta en küçük parçasına kadar, Allah, sanatını iç içe derc ederek, sürekli tazelendirip, elbise değiştirir gibi değiştiriyor. Bu da umumi bir faaliyetin, bir fail tarafından sürekli tedbir ve idare edildiğini akla gösteriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...