Block title
Block content

"Bak şu kâinat bostanına; şu zeminin bağına, şu semânın yıldızlarla yaldızlanmış güzel yüzüne dikkat et!" cümlesini tevhid ile bağlantı kurarak açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Besmelenin sırlarındakâinat siması, arz siması ve insan simasıifadeleri geçer. “Yeryüzü” ve “insan yüzü” ifadelerini günlük konuşmalarımızda çoklukla kullanırız. “Kâinat siması” ifadesi bizim için yeni bir kavramdır. Ancak, büyüklüğüne hayalimiz ermese de  aklen  biliriz ki, onun da bir başlangıç ve sonu vardır ve onun da kendine mahsus ayrı bir siması, ayrı bir görüntüsü mevcuttur.

Biz insan simasını bir bütün olarak rahatlıkla seyrederiz. Bu simadaki göz, kulak, burun, ağız gibi birimlerin kesreti, sima olmada vahdete ermiştir. Artık o çokluğu bir tek şeyle ifade ederiz:  Yüz.

Bu yüzde şirkin yeri yoktur. Yani, gözleri yapan başka kulakları yapan başka olamaz.

Yeryüzünü bir bütün olarak göremesek bile ilmen onun tamamına  vakıfız. Ayrıca haritalarla yer küresini de bir tek şey gibi seyretme imkânımız var. İnsan yüzünde olduğu gibi yeryüzünde de kesret içinde bir vahdet vardır. Binlerce, dağ, ova, nehir bir araya getirilmiş ve bir tek şey olarak  boy göstermişlerdir: Yeryüzü.

İnsan yüzünde olduğu gibi bu yüzde de şirkin yeri yoktur. Yani, dağları yapan başka ovaları yapan başka olamaz. Denizleri yapan başka ormanları yapan başka olamaz.

Kâinat simasının yıldızlarını ve sistemlerini de aynı manada değerlendirebiliriz. Kâinat da bir tek sima gibidir, onun da galaksileri, sistemleri birbirinden ayrı düşünülerek farklı ilahlara isnat edilemezler. Hepsi bir araya gelmiş ve bir tek şey olmuşlardır: Kâinat

Bu derste geçen,kâinat bostanı, zemin bağı ve semanın güzel yüzüifadelerini de aynı şekilde değerlendiririz.  Bu bostanın farklı mahsullerini de, bu bağın ayrı ağaçlarını da,  bu güzel yüzün değişik yıldızlarını da farklı ilahlara isnat etmek mümkün değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Makam, İkinci Lem'a | Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.) | Okunma Sayısı: 1817 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...