Block title
Block content

"Başka mesleklerin adâveti ve başkalarının tenkîsi, onun fikrine ve ilmine müdahale etmesin, onlarla meşgul olmasın." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Müsbet hareket etmektir ki, yani, kendi mesleğinin muhabbetiyle hareket etmek. Başka mesleklerin adâveti ve başkalarının tenkîsi, onun fikrine ve ilmine müdahale etmesin, onlarla meşgul olmasın."(1)

İnsan kendi mesleğinin muhabbeti ve sevgisi ile hareket etmelidir. Kendi mesleğini övmek ya da yüceltmek için ille de başka meslekleri alçaltmak ya da noksan görmek gerekmiyor. Kendi mesleğime muhabbet etmemi, başka mesleklere düşmanlık etmeye bağlamamalıyım.

Bütün Müslümanlar bu duygu ve düşünce ile hareket ederse, o zaman hem ittihad-ı İslam hem de maddi ve manevi saadeti elde etmiş oluruz. Yoksa kendi mesleğimin muhabbetini başka mesleklere düşmanlık etmekte görürsem, o zaman Allah hem bu dünya hayatında, hem de ahiret hayatında bizi rezil ve rüsva eder.

A cemaatinin iyiliği ve güzelliği, B cemaatinin kötülenmesi ve çirkinleştirilmesi ile gösterilmemelidir. Maalesef günümüzde bu tarz hareket eden mutaassıp nadanlar bulunmaktadır. Allah bizleri bu tür yanlış davranışlardan korusun. (Amin)

(1) bk. Lem'alar, Yirminci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Sebep | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2189 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

karolin
Tek kelimeyle Amin diyorum..Böyle çoklarını gördüm..Hatta cemaatleri de geçtim de,sanki nefsimizde şu da var: Başkasını kötüleyerek,kendimizi iyi göstermeye çalışıyoruz.Başkasının eksik tarafını göstermekten menhus bir lezzet alıyoruz..Bende de olmak üzere çok insanda bu kötü huyu gördüm..Nasıl hakkından geleceğiz,onu da bilmiyorum?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas

"Sen mesleğini ve efkârını hak bildiğin vakit, “Mesleğim haktır veya daha güzeldir” demeye hakkın var. Fakat “Yalnız hak benim mesleğimdir” demeye hakkın yoktur. وَعَيْنُ الرِّضَا عَنْ كُلِّ عَيْبٍ كَلِيلَةٌ - وَلٰكِنَّ عَيْنَ السُّخْطِ تُبْدِى الْمَسَاوِيَا  sırrınca, insafsız nazarın ve düşkün fikrin hakem olamaz, başkasının mesleğini butlan ile mahkûm edemez." Said Nursi r.a. (Mektubat, 22. Mektup)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...