"Bâtıl şeyleri iyice tasvir, sâfi zihinleri idlâldir." cümlesinin izahını yapar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Batıl fikirleri etraflı ve derinlemesine izah etikten sonra, bu fikri çürütmeye kalkmak şeklindeki metot, safi zihinler için riskler ve tehlikeler taşır.

Safi zihinden kast edilen şey; avam ve derin meselelere girmeye kabiliyeti olmayan basit düşünceli insanlardır. Bu insanlar da ekseriyeti teşkil ettiği için, irşat ve nasihatte, batılı genişçe tasvir edip açmak, bu insanları şüphe ve inkara sürükleyebilir. Bu yüzden batıl fikir ve düşünceleri genişçe izah etmeden çürütmek gerekir. Risale-i Nurların tarzı bu minval üzeredir. Yani Nurlar, batılı saklı ve gizli tutup, esaslarını ve fikirlerini temelden çürütüyor.

Risale-i Nur, muhatabına batılın reklamını ve izahatını yapmıyor. Sadece o yanlış ve batıl düşüncenin esassız ve çürük noktalarını gösteriyor. Teferruata girerek zihinleri bulandırmıyor.

Eski zamanlarda yazılan kitaplara dikkat ile bakıldığında, önce batılı güzelce ve etraflıca tasvir edip izahını yapar sonra da onu çürütmeye başlar. Bu yöntem ise batılın talim ve yayılmasında önemli bir araçtır. Hatta felsefeyi çürütmek için yazılan kitapları okuyanlar, felsefede boğulup çıkamıyorlar. Faydadan ziyade zarar görüyorlar.

Belki bu gibi kitaplar ehil ve uzman olanlar için güzel bir kaynak olabilir, lakin avam için iyi bir irşat olmayacağı muhakkaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Risale-ı nuru hazmettikten sonra bu gibi şüphe,felsefe okumakta sakınca var mı?Kabul etmek niyetiyle değil,sadece onların da düşüncelerini merak gayesiyle okumak yani?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İlmi ve manevi kuvvetine güveniyorsan okuyabilirsin. Yüzme bilenin denize girmesi caizken bilmeyenin girmesi caiz değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...