Bayanların / Kadınların / Nisaların Hizmeti Nasıl Olmalıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'da herkes için geçerli olan hizmet prensipleri, bayanlar için de geçerlidir. Kadınların erkeklerden farklı olarak bazı hususi hizmet prensipleri olabilir. Bu hizmet tarzı her yörenin örf ve ananesine göre değişiklik arz edebilir.

Kadınlar, fıtraten aile ve çocuğuna bakmaya müsait yaratıldıkları için, erkek gibi faal bir hizmet tarzı gösteremezler. Bu yüzden erkeklere bakıp onlar gibi faal hizmet edeyim derken, fıtri hizmetlerini aksatıp, geçimsizliğe sebebiyet verebilirler. Bunlara dikkat etmek kaydı ile hanımlar da aynen erkekler gibi Risale-i Nur’a hizmet edebilirler ve ediyorlar

Şayet kocası Nur hizmetlerine yabancı biri ise, kadının daha dikkatli ve titiz olması gerekir. Zira aile hayatında reis erkek olmasından, kadın tam serbesti olarak hizmet edemeyebilir. Bu yüzden hizmet tarzı ve prensipler kadının bulunduğu konum ve aile yapısına göre değişiklik arz edebilir.

Her cemaatin örf ve eğitim seviyesine göre farklı hizmet kalıpları olabilir. Önemli olan uygun hizmet kalıplarını oluşturabilmektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
erkeklerde bu konuda biraz fedakar olsalar çok iyi olur .bakıyorum bazen kendi çok aktif olupta hanımı risaleyi bile tanımayanlar var.gerçekten hiç anlam veremiyorum.bu konuda hanımları da teşvik etmesi çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
duygu61238
aslında hanımların erkekler kadar dışarı açılmasa bile yapabileceği birçok hizmet bulunuyor.zahirde faal görünmektense cazip geliyo ama asıl önemli ve daha tesirlisi bayanlara komşularına hem kavlen hemde fiilen örnek olmaktır.ayrıca çocukları zaten en büyük hizmet alanıdır ve bu küçümsenemeyecek kadar büyük bir vazifedir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...