Block title
Block content

"Bazan birşeye şiddetli muhabbet, o şeyin inkârına sebep olur. Ve keza, şiddet-i havf ve gayet azamet ve aklın ihatasızlığı da inkâra sebep olur." Bu cümleleri açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada, şiddetten kast edilen mana;  ölçü ve vasatın harici olan ifrata girme demektir. Mesela; Hazreti İsa (as)’a olan şiddetli muhabbet, yani müfrit sevgi, inkara varmıştır ve sahibini ateşe atmıştır. Yoksa hak ölçüler içinde ve vasat dairede ne kadar şiddetli seversen o kadar kamil olur.

Şiddetli muhabbetin bir başka boyutu ise, mecazilikten kaynaklanan umutsuz ve karşılıksız sevginin kin ve inkara dönüşmesidir. Kişi sevdiği şeyi ele geçiremez, ele geçirse fani olduğundan muhafaza edemez. Bu yüzden sevgisi nefret ve adavete inkılap eder. Nefret ve adavet ise inkara götürür. Ayının ulaşamadığı üzüme koruk demesi gibi.

Şiddetli hafv yani korku da, aynı muhabbet gibidir. Umutsuz ve zalimane bir korku, insanı inkara sevk eder. Allah’ın rahmetinden umudunu kesmiş ve korku üzerine gidenlerin de en son varacağı nokta inkardır. Allah’tan, bir zalim gibi korkmak ile, celal ve azametinden korkmak ve onun rahmetine atılmak farklı şeylerdir. Allah’tan zalimane korkmak, ifrat olan şiddetli muhabet kapsamına girer ve sonu inkardır. Zaten ayet bunu "Allah’tan ancak kafirler umudunu keser." diye ilan ediyor.

İnsan, kavramadığı, idrakinde güçlük çektiği bir şeyi inkar etmeye meyillidir. Akıl, bir şeyde ihata edemiyor, o şeyin mahiyetini idrak edemiyorsa, inkara gider. Bu yüzden Kur’an, derin ve müşkül imâni konuları temsil ve teşbihlerle akla takrip ediyor. İnsanın idraki için en keskin ve tesirli temsilleri getiriyor. Allah’ın azamet ve kibriyasına Kur’an dürbünü ile bakmayan nazarlar, azameti ihata ve idrak edemedikleri için, inkara sapıyorlar. Salt akıl, azim meselelerin altında eziliyor, tahammül edemiyor. Ama o azametli meseleleri, vahiy kantarının üstüne atsa, yükünü o çeker, sefasını akıl sürer. Yoksa, sonu inkardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

selma23

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
taner_tonkur
ALLAH C.C RAZI OLSUN
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin
Ama o şiddetli muhabbet Hz İsa yı inkar ettirmiyor ki tevhidi inkar ettirmiş ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Hazreti İsa (as)'a ilah nazarı ile bakmak onu inkar etmek anlamı taşır. Çünkü Hazreti İsa (as) resuldür İlah demek risaleti inkar etmek demektir. Kuru şahsını kabul etmek iman için yeterli değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...