"Bazan dünyaya yerleşemiyorsun,.. Koca dünyaya yerleşemeyen kalb ve fikrin o zerrecikte yerleşir." Buradaki, "Kalbin o zerrecikte yerleşmesi"ni nasıl anlayacağız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Kalbin o zerrecikte yerleşmesi” tabiri, insanın duygu ve latifelerini yerinde kullanmayıp, mesela tevhitte kullanmayıp, dünyanın adi ve basit şeylerinde sarf etmesine kinayedir.

Allah insana kâinat sahnesinde sergilenen azametli tevhit yazılarını okumak için sayısız cihazlar ve duygular takmış. Ama insan bu duyguları dünyanın adi ve basit metalarına yönelttiği için, bu tevhit yazılarını görüp okuyamıyor. Bir cihette tevhidin argümanlarını tevhidin zıddı olan kesret aleminde boğduruyor. Akıl, göz, kalp gibi ali cihazları pest dünyanın adi işlerinde sarf ediyor.

Mesela, aklı ve gözü ile yıldızların üstündeki tevhit nakışlarını okuması gerekirken, kumar kağıtlarının üstündeki sineklere bakıyor. Bir cihetle akıl ve gözü iskambil kağıdında boğuyor.

Üstad Hazretleri bu remizde bu duyguların doğru yerde, yani tevhitte kullanılmasına işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

karolin
Güzel bir açıklama...sağolun..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
isahalim

Yukarıdaki videoyu da izledim, açıklamanızı da okudum, "Kalbin o zerrecikte yerleşmesi" ile ilgili açıklamanız konuyla alakalı ve isabetli gelmedi. Yanılıyor olabilirim ama benim anladığım özetle şu: Maddi kâinata sığmayıp bunalan insanoğlu, hayal-hafıza-hatıra gibi manevi cihazlarını işleterek, kısacık bir zamanda bile tüm o sıkıntılarından kurtulup rahatlayabiliyor.  

"Bazen dünyaya yerleşemiyorsun, zindanda boğazı sıkılmış adam gibi "of, of" deyip dünyadan daha geniş bir yer istediğin halde; bir zerrecik, bir iş, bir hatıra, bir dakika içine girip yerleşiyorsun. Koca dünyaya yerleşemeyen kalb ve fikrin o zerrecikte yerleşir. En şiddetli hissiyatınla o dakikacık, o hatıracıkta dolaşıyorsun."

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...