"Bazan kendileri gibi parlak bir yıldıza omuz omuza verir, güzel bir vaziyet gösteriyorlar. Bazan küçük yıldızlar içine girip bir kumandan suretini gösteriyorlar." Burayı nasıl anlamalı; "Sarıklı Genç" ile ilgisi var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, şu seyyareler, kumandanları olan güneşin dairesinden çıkıyorlar, sabit yıldızlar dairesine girerek semâda yeni yeni nakışları ve san'atları gösteriyorlar. Bazan kendileri gibi parlak bir yıldıza omuz omuza verir, güzel bir vaziyet gösteriyorlar. Bazan küçük yıldızlar içine girip bir kumandan suretini gösteriyorlar. Hususuyla bu mevsimde, akşamdan sonra, ufukta Zühre yıldızı ve fecirden evvel diğer parlak bir arkadaşı, gayet şirin ve güzel bir vaziyet gösteriyorlar."

"Sonra, vazife-i teftişiyelerini ve nakş-ı san'atta mekiklik hizmetini ifadan sonra yine dönüp, sultanları olan güneşin şâşaalı dairesine girip gizleniyorlar. Şimdi, şu hunnes, künnes tabir edilen seyyarelerle şu zeminimizi kâinat fezasında birer gemi, birer tayyare suretinde kemâl-i intizamla döndüren ve seyr ü seyahat ettiren Zâtın haşmet-i rububiyetini ve şâşaa-i saltanat-ı ulûhiyetini güneş gibi parlaklığıyla gösteriyorlar."(1)

Gökyüzünde yıldızların mükemmel ve muazzam bir intizam ve ahenk üzerine hareket ettiklerini ve her hareketinde bir sanat ve bir nakış olduğunu ve bu sanatın ve nakşın da ustasına ve sanatkarına işaret edildiği izah ediliyor. Gezegen ve yıldızların güneş etrafında dönmeleri, bazen de onun yörüngesinden çıkar gibi yapıp farklı vaziyetlere girmeleri, hep hikmet ve ahenk üzeredir. Bir haşmet ve azamet sahnesi gibidir.

Burada Üstad Hazretleri semada gözlemlediği tefekkürü bizler ile paylaşıyor. فَلاَ اُقْسِمُ بِالْخُنَّسِ - اَلْجَوَارِ الْكُنَّسِ ayetinin bir nevi tefsirini yapıyor. Bu bahiste sarıklı genç meselesine ne bir atıf, ne de bir karine görünmüyor. İlmi belagatta mananın sahih olması ve kabul edilebilmesi; ancak atıf ve karine ile mümkündür. Yoksa her akla gelen manayı metne vermek, oradan çıkarmaya çalışmak doğru olmaz, zorlama bir anlayış olur.

Sarıklı Genç bahsi ile bu bahsin bir münasebeti görünmüyor.

(1) bk. Mektubat, Üçüncü Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim
SABİT YILDIZLAR VAR MIDIR SEMADA? Bütün yıldızlar ve tüm gök cisimleri evrende hareket halinde değil mi? ....şu seyyareler, kumandanları olan güneşin dairesinden çıkıyorlar, SABİT YILDIZLAR dairesine girerek semâda yeni yeni nakışları ve san'atları gösteriyorlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Sabit yıldızlar vardır bu konuyu araştırabilirsiniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...