"Bazen dünyaya yerleşemiyorsun, zindanda boğazı sıkılmış adam gibi... En şiddetli hissiyatınla o dakikacık, o hatıracıkta dolaşıyorsun." İzah eder misiniz? İnsan ne yapınca veya neyi eksik yapınca dünyaya değil de bir dakikalık hatıraya yerleşir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan, fıtrat ve sahip olduğu duygu ve cihazlar açısından dünya hayatına sığamıyor, yerleşemiyor. Çünkü insana takılan bütün duygu ve cihazlar ahiret için verilmiş ve ancak ahiret ile mutmain olabilirler.

Mesela, ebedi yaşama arzusu insanın en şiddetli bir duygusu, en büyük bir arzusu olup ancak ebedi ahiret hayatı ile mutmain olabilir. Dünyanın kısacık hayatı bu duyguyu doyurmaya, bu arzuyu tatmin etmeye yetmez.

Dünya hayatı insanın bu duyguları karşısında bir zindan bir hapishane gibi oluyor, insan ancak ölüp ikinci hayata uyanınca özgürlüğüne kavuşacak. Ve insan, binlerce talep ve ihtiyaçlarından dünya hayatında ancak binde birine ulaşabiliyor. Demek bu dünya hayatı insan için doyumluk değil, tadımlıktır. İnsanın doyuma ulaşması ancak cennette gerçekleşecek.

Ama insanda öyle garip ve tuhaf duygular da var ki, bütün bu fıtri gereksinimleri ve tatminsizlik hallerini unutup, dünyanın çok basit işlerine kendini kaptırıp çok küçük meşguliyetlerinde kendini kaybedebiliyorlar. Kalbi, ruhu, fikri ve hayalleri kainata sığmayan adam, dünyayı bu açıdan dar ve kasavetli bir zindan olarak gören insan, dünyanın çok basit çok önemsiz çok adi şeylerinde kendini kaybedebiliyor, onlarda fani olabiliyor.

Yani insan iki yüzü olan bir varlıktır. Bir yüzü ile kainata ve dünyaya sığmıyor ancak sonsuzluk yurdu ile tatmin olabiliyor. Diğer yüzü ise değil dünya dünyanın çok önemsiz çok adi şeylerinde kaybolup gidebiliyor.

Kumar masasında basit bir oyunla ömrünü tüketenler, bir uyuşturucuya müptela olup hayatını çürütenler, bir iki dakika zevk için bütün hayatını mahvedenler, para ve tarla kazanma hırsı ile insanların canlarını yakanlar, "Senin davarın benim tarlama girdi." diye adam öldürüp otuz kırk yıl hapse girenler vesaire. Bütün bu işler esasında çok küçük çok önemsiz çok basit şeyler, ama koca koca insanları kendi ile meşgul edip yutabiliyorlar.

İnsan hayatını mahvedip zehirleyen günahların hepsi çok kısa çok anlık çok küçük şeylerdir. Zina beş on dakikalık bir zevktir, kumar yarım saat bir saatlik bir eğlencedir, içki ile sarhoş olmak yine yarım saatlik bir meşguliyettir, adam öldürmek bir dakikalık bir iştir ve hakeza. İnsan muazzam bir donanıma sahipken böyle ufak, adi ve önemsiz şeylerle hem dünya hayatını hem de ahiret hayatını heba ediyor. Kainata sığmayan kalp ve fikir kumar masasının beş dakikalık zerre misal keyfinde kaybolup gidiyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...