"Bazen izhar, çok defa ihfâdan daha ziyade efdal olur." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İzhar, bir şeyi açıktan yapmaktır. İhfa ise gizlemektir.

Farzlarda riya olmadığı için açıktan yapmakta bir sorun yoktur. Nafile ibadetlerde ise, riya olabilir endişesi ile gizli yapmak daha iyi olur, denmiştir. Ancak burada bir incelik vardır ki, Üstad da buraya işaret etmektedir. O incelik ise şudur:

Nafile dahi olsa açıkta yapılan ibadet aynı zamanda bir tebliğdir. Başkası görmesi halinde ondan bir ders çıkarır ve yapmaya başlar.

Tebliğ, konuşmak ile olduğu gibi, yaşamak ile de olur. İşte açıktan yapılan ibadetler bir nevi tebliğ sayıldığı için, izharı daha iyidir denmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kartal1444
Bu gece evrad ile meşgul olurken nöbetçiler ve başkalar işitiyorlardı. Kalbime geldi ki: "Acaba bu izhar, sevabını noksan etmiyor mu?" diye telâş ettim. Hüccetü'l-İslâm İmam-ı Gazâli'nin meşhur bir sözü hatıra geldi. O demiş: "Bazan izhar, çok defa ihfâdan daha ziyade efdal olur." Yani âşikâre yapmakta başkalar, ya istifade veya taklit etmek veya gafletten uyanmak veya dalâlette ve sefahette muannid ise, karşısında şeâir-i İslâmiye nev'inde izhar etmek, izzet-i diniyeyi göstermek gibi çok cihetle, hususan bu zamanda ve ihlâs dersini tam alanlarda değil riya, belki gizliden tasannu karışmamak şartıyla çok ziyade sevaplı olabilir diye bir teselli buldum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...