Bazı abiler "Risale-i Nurla ilgili hatıralar kitabı okumayın, zarar verir." diyorlar. Mesela bir hatıraya göre, Üstad, öğretmenliği güzel yapan bir hanım için, "Maşallah!.." demiş. Bazıları, "Bu hatıra, Üstad'ın kızların okumasına cevazıdır." diyorlar?..

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bizim kanaatimize göre iki olay arasında telif yapmak daha uygun olanıdır. Şunu okuma, buna bakma demek acziyetin ve çaresizliğin bir ifadesidir. Sonuçta her iki kaynak ve olay da Üstad Hazretlerine aittir. Birisini tenkir ve men etmek doğru değildir.

Temsilde hata olmasın, mesela zahirde birbiri ile çelişiyor gibi duran bir çok ayet ve hadisler var. Şayet bu mantığa göre hareket edecek olursak, ayetlerin bir kısmını okurken, diğerlerini yanaşmamak gerekir. Bu da tutarsız ve çelişkili bir yoldur. Halbuki ilimde rasih olan alimler bu gibi ayetlerin hakiki tevil ve tabirini yaptıkları için, zahirde çelişki gibi duran şeylerin hakikat noktasında çelişki olmadığını gösteriyorlar. Böyle meşru bir yol varken, men etmek ve tenkir yanlış olur.

Yalnız, hatıraların sağlam ve mevsuk (güvenilir) olması gerekir. Mevzu (uydurma) ve gayr-ı mevsuk hatıralara da itibar etmemek gerekir.

Diğer bir husus, kadınların okuması veya ilim tahsil etmesi temel ve insani bir haktır. Lakin tesettür ve halvete riayet şartı vardır. Kişi kendi tercih ve rızası ile tesettüre riayet etmeden okursa, bu sadece onu bağlar. Günah olduğunu bildiği için Allah’tan af diler.

Ancak şu var ki, Üstad Hazretleri ne kadar büyük bir âlim de olsa, "Tesettürsüz okunabilir." demeye yetkili değildir. Zira İslam’da hükmü ancak Allah ve Resulü (asv) tayin eder. Tesettür farz bir vazifedir ve Kur’ani bir hükümdür. Öyle ise farzı muhal olarak, Üstad Hazretlerinin bu emre muhalif bir beyanı ile karşılaşırsak, onu tevil ve tabir etmemiz gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
sağolun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...