Block title
Block content

"Bazı gıybetin cinayet kadar günahı vardır." ifadesini açıklar mısınız? Bu gıybet nasıl bir gıybet olabilir, örnek verebilir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir market sahibi, marketindeki ürünlerini satmak ve revaç vermek için promosyon olsun diye  herhangi bir ürününün içine bir cumhuriyet altını koyduğunu düşünelim. Bu durumda marketteki bütün ürünler hakikatte değil ama ihtimal noktasında cumhuriyet altını gibi değerli hale gelir. Ama hakikat-i halde sadece birisi altın değerindedir. Ürünün gizli olması ihtimal noktasından hepsini değerli kılıyor ve hepsine karşı bir iştah ve revaç oluşturuyor. Markete giren müşteriler hararetle bu ürünü bulmaya çalışırlar. Bu arada diğer ürünler de onun sayesinde satılmış olur. Hakikatte her ürüne altın demek yanlış olacağı gibi, ürünlerin ihtimal dahilinde altın gibi kıymetli olma manasını da inkar etmek doğru olmaz.

İşte Allah Resulü (asm) ibadetlere teşvik ve revaç vermek için, ibadetlerin içine altın misali bazı promosyon sevaplar koyuyor. Amaç, ibadetlere teşvik ve revaçtır. Mesela "Nafile namazlar içinde öyle bir namaz vardır ki, kim bu namaza tesadüf ederse, hac kadar sevap kazanır." diyor. Hakikat noktasında o nafile namazlardan birisi hac kıymetindedir. Lakin hangisi olduğu bilinmez. Böyle olunca, o hac kıymetini bulmak için harıl harıl namaz kılmak gerekir. Ama kılınan bütün nafile namazlara hac kıymetinde demek doğru değildir. Hac sevabı sadece hususi ve gizli bir namazda vardır; hakikat noktasında diğerlerinde yoktur. Bu mantığı ve izahı sevap için söylenmiş, diğer hadislere de tatbik edebiliriz.

Aynı şekilde gıybet için de öyle bir gıybet vardır ki, cinayet kadar büyük bir günahtır. Aynı mana burada da tersinedir. Yani günahlardan sakındırmak için bu kez tersi tatbik ediliyor. "Marketteki ürünlerin bir tanesinin  içinde  zehir var." denilse ve hangi üründe olduğu bilinmese, kimse o markete uğramaz. Günahlar hakkında gelen hadislere de böyle bakmak lazımdır. Hakikaten bazen öyle bir gıybet olur ki, cinayet kadar dehşetli bir günaha düşme riski oluyor.

Mesela, birisi hakkında söylenmemesi gereken bir sırrı başkalarına söylersin, o sır yüzünden o kimse bir cinayet işler. O gıybet, cinayete sebebiyet verdiği için, cinayet kadar dehşetli bir günah hükmüne geçer.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...