"Bazı savtlar helâl, bazıları da haram kılınmıştır,. Şeriatın tayin etmediği kısım ise, senin ruhuna, vicdanına yaptığı tesire göre hüküm alır." izah eder misiniz? Şarkı, ilahi gibi musiki haram mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bu sırra binaendir ki, şeriatça bazı savtlar helâl, bazıları da haram kılınmıştır. Evet, ulvî hüzünleri, Rabbânî aşkları îras eden sesler helâldir. Yetimâne hüzünleri, nefsânî şehevâtı tahrik eden sesler haramdır. Şeriatın tayin etmediği kısım ise, senin ruhuna, vicdanına yaptığı tesire göre hüküm alır."(1)

İnsanı karamsarlığa, küfre ve isyana teşvik eden müzikler katiyen haramdır; tevil ve tabiri kabil değildir.

İnsanı İlahi hüzne ve neşeye teşvik eden müzikler ise helaldir. İlahi ve tasavvuf musikisi buna örnek olarak verilebilir.

Hükmü, kişide bıraktığı tesire göre şekillenen müzikler ise ihtilaflı bir konudur. Eski fıkıh kaynaklarındaki ihtilaf bu alandadır.

Burada seslerin (müziğin), kişinin hissiyatını nasıl etkilediği önemlidir. Ulvi hisleri uyandırıyorsa, ahireti, cennet ve cehennemi hatırlatıp, bir hesaba çekilme duygusunu veriyorsa, türkü veya şarkı olması bir zarar vermez, dinlemekte bir beis yoktur.

Bir uzun hava türküsünü dinleyip faniliğini, ölümlü olduğunu hatırlayan insanlar vardır. Hatta daha da öteye gidip, türküden etkilenerek ağlayan insanlar vardır.

Ancak aynı türkü ve şarkıyı dinleyip, şehvani duyguları galeyana gelen insanlar da olabilir. Birinci kişi için caiz olan müzik, ikinci şahıs için haram olabiliyor.

(1) bk. İşârâtü'l-İ'câz, Bakara Suresi, 6. Ayetin Tefsiri

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

birfakiradam
Birincisi: Bir hükmün hikmeti ayrıdır, illeti ayrıdır. Hikmet ve maslahat ise, tercihe sebeptir; icaba, icada medar değildir. İllet ise, vücuduna medardır. 27.SÖZ Cenab-ı Hak'kın emir ve yasak ettiği her bir işte illet her zaman Allah'ın emr ve nehyetmesidir. Hikmetler o işin yapılıp yapılmamasında nazara alınmaz. Mesela şarabın yasak edilmesindeki hikmetlerden birisi; insana verdiği zarardan dolayıdır. Bir insan "içki bana zarar vermiyor, içkinin haram edilmesindeki hikmetler benim için geçerli değil, o zaman ben içki içebilirim"diyemez. Çünki şeriatın hükümleri hikmetlere tabi değildir. Eğer öyle olsa idi herkes bütün şer'i hükümleri kendilerine bakan noktada değerlendirip hükümleri değiştirirlerdi. Burada Üstad Hazretlerinin ifade ettiği "şeriatın tayin etmediği" yani zahirde ne helal ve ne de haram dairesinde görülmeyen sesler demektir. Yoksa şehevi arzular uyandıran sesleri dinleyipi bana bir zararı yok demek sadece nefsin bir aldatmacasıdır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
erkanakgul
Üstad Hz.leri fıkhi meseleleri Müçtehidini İzamın eserlerine havale etmiş ve içtihad kapısının kapandığını çok net bir şekilde söylemiştir.Yukarıdaki cümledede görüldüğü gibi Şeriatın tayin etmediği derken şunu diyor kardeşlerim neyin haram olduğunu anlamak için gidin fıkha bakın bellidir.Eğer yoksa ki çok detaylı bir şekilde izah edilmiştir ozaman ruhuna bakarsın.Risalei Nurların hakaiki İmaniye cihetinde bir tefsir olduğunu unutmayalım.Fıkıh için şeriatın düsturları için Bakınız: Fıkıh kitapları.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ufuk_pencersi
RİSALEİ NURUN ESAS GAYESİ TAKLİDİ OLAN İMANLARIMIZI TAHKİKE ÇEVİRMEKTİR.RİSALEİ NUR ESERLERİ EKMEKTİR.DİĞERLERİ İSE MEYVEDİR.İMAMI RABBANİ DEMİŞKİ İMANİ BİR MESELENİN İNKİŞAFI VE VUZUHA KAVUŞMASI BİNLERCE KERAMATA TERCİH EDERİM.BURADA RİSALEİ NUR REMİZLE İŞARET ETMİŞ.TEFEREUATINI FIKIH KİTAPLARINA HAVALE ETMİŞTİR.BUDA GÖSTERİYORKİ NUR TALEBELERİ DİĞER KİTAPLARA MÜRACCAT ETMELİ TAASSUPKAR OLMAMALI
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Kurgu.

Dikkate ederseniz (sesler) diyor.Müzik veya çalgı demiyor.Başlığa (Müzik Konusunda Bediüzzaman Hazretlerinin Görüşü) yazılmış.Sanki Bediüzzaman Hazretleri bazı savtlar(sesler) hela, bazıları da haram kılınmıştır.Sima başka müzik çalgı başka!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cevahir_g
Üstad Hz.leri İçtihad Risalesinde içtihad kapısının açık olduğunu fakat oraya girmeye manilerin olduğunu anlatmıştır. Kapı ebediyyen kapalı olsa, Hz.Mehdi de içtihad edemezdi fakat kendisi içtihad edecekdir. Yanlışım varsa düzeltiniz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
erddal
Benim asil merak etigim hangi calgi aletleri haram hangileri helaldir. Yoksa bu kiside uyandiran hisleremi bagli? Yani bir calgi aleti biri icin helal ve ayni calgi aleti baskasi icin harammi oluyor ki?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kartal1444

kadın sesi ne ne deniliyor. kesin bir hüküm var mı.

Konu hakkında bilgi için tıklayınız

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
merve543
bilgileriniz için teşekkür ederim selametle...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cayci
Abiler, bu konu suistimale cok açık olan bir konudur. Yani: Üstadın dinlenilebilir dediği kısım "ŞERİATIN TAYİN ETMEDİĞİ KISIM"dır ve 'O KISIM'da kişiye yaptığı tesire göre değişir. Yani Şeriatın yasakladığına Üstad izin veriyor diyemeyiz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin
Fakat çoğu müzik aletlerinin haramligiyla ilgili hadisler var. Müzik aletlerinden çıkan sesler ile bir kişinin nağmeli sesi aynı kategoride mı değerlendirilir şeriatta?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bu hadisleri müçtehitler yorumlayarak bu sonuca ulaşıyor. İçtihat seviyesindeki alimler bu hadislerin kritiğini yapmışlar. Müzik aletleri ile kişi sesi arasında bir fark bulunmuyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...