"Bazı vakitte ince hilâl şeklinde Süreyya menziline girdiği vakit, hurma ağacının eğilmiş beyaz bir dalı suretini ve Süreyya bir salkım suretini gösterdiğinden, o yeşil semâ perdesi arkasında,.." İzahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Süreyya: Ülker (Pervin) yıldızı. Yedi (veya altı) yıldızlardır ki; ikişer ikişer karşılıklı dururlar ve Ayın geçtiği yerlere yakın görünürler. Gerdanlığa benzemesinden felekiyâtta (gök bilimi) "Ikd-ı Süreyya" tabir edilir.

Hilal: Yay şeklinde görülen her yeni aya ve her ayın üçüncü gecesine kadar aya hilâl denir. 26 ve 27 nci gecelerdeki aya da hilâl, onda sonrakileri kamer denir.

Ayın bu hilal şekli, hurma ağacının eğilmiş beyaz bir dalına benzetiliyor ve Süreyya yıldız takımı da bir hurma salkımını andırıyor. Ayın bu hilal hâliyle Süreyya yıldız takımının bu hurma salkım görünümü, arkalarında büyük bir ağacın olduğunu hayale getiriyor. Süreyya yıldız takımı o hayale görünen ağacın bir salkımı, hilal de kıvrılmış bir beyaz dalı gibi tasvir ediliyor.

Burada şüphesiz edebi bir betimleme ve tasvir söz konusudur. O hayali ve manevi ağaç, zarif ve nurani bir perdenin arkasında haşmeti ile dururken, hilal ve Süreyya yıldız takımı zarif ve nurani perdeyi yırtıp, maddi aleme sarkmışlar gibi duruyorlar. Diğer yıldızlar da o ağacın maddi alemde görünen meyveleri mesabesindedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Hakikaten hurma salkımına benziyor.(http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:M45map.jpg ) birde hilal olsa yanında çok güzel görünecek. İnternette o anı yakalayan bir fotoğraf bulamadım maalesef. Allah razı olsun. Selam ve dua ile.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Yeşil sema kavramını biraz açabilir misiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Yeşil sema tabiri maddi semanın bir ağaç şeklinde tasavvur edilmesinin bir sonucudur. Yoksa yeşil bir sema var denilmiyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Tasavvur

25.Söz Mucizat-ı Kur'aniye risalesinde "ve'l cibele evtede" ayetini Kur'an'ın camiiyyetindeki harikuladeliğine misal verip izah ettiği bölümde de buna benzer bir tasavvur söz konusudur.
"Bir şairin bu kelamdan hissesi, zemin bir taban kubbe-i sema üstünde konulmuş yeşil ve elektrik lambalarıyla süslenmiş bir muhteşem çadır" ifadesi bu izahın içinde yer alan bir ifade.
Burada semaya atfedilen yeşillikten kasıt şudur:
Elektrik lambalarıyla(yıldızlarla) kaplı olan semadan zemine doğru inildikçe yeşil dağlar semanın belli bir kısmını kapatır. Özellikle etrafı dağlarla çevrili olan coğrafi bir bölgede, semanın önemli bir kısmı yeşil dağlarla kaplı görünür.
Semaya atfedilen yeşillik, dağların yeşilliğinin tasavvur edilmesinin bir sonucudur.
Editör kardeşimizin izah ettiği gibi burada da yeşil sema, maddi semanın bir ağaç şeklinde tasavvurundan kaynaklıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...