Block title
Block content

"Bedene, mideye lüzumu yoksa 'Yasaktır!..' der, dışarı atar. Bazen de bedene menfaati olmamakla beraber, zararlı ve acı ise, hemen dışarı atar, yüzüne tükürür." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Fâtır-ı Hakîm, insanın vücudunu mükemmel bir saray suretinde ve muntazam bir şehir misalinde yaratmış. Ağızdaki kuvve-i zâikayı bir kapıcı, âsâb ve damarları telefon ve telgraf telleri gibi, kuvve-i zâike ile merkez-i vücuttaki mide ile bir medar-ı muhabereleridir ki, ağza gelen maddeyi o damarlarla haber verir. Bedene, mideye lüzumu yoksa 'Yasaktır!..' der, dışarı atar. Bazen de bedene menfaati olmamakla beraber, zararlı ve acı ise, hemen dışarı atar, yüzüne tükürür."(1) 

Ağız ve ağızdaki tat alma organı olan dil, bedene girmeye hazır olan  yiyecek ve içecekleri ilk teftiş eden bir müfettiş gibidir. Şayet yiyecek ve içecekler bedene zararlı bir yapıya ya da tada sahip  ise, daha bedene girmeden ağız onu tükürmek ile engelliyor. Bir cihetle ağız ve dil bedeni zarar ve kötü tatlardan koruyan bir bekçi gibidir yani.

Hepimizin günlük hayatında, daha önce hiç tatmadığımız kötü bir tadı yüzümüz ekşiyerek dışarı doğru attığı vakidir. Mesela, zehirli bir tarım ilacını kazara ağzımıza almış olsak, dil bunu tadıp hemen dışarı tükürmek için bir refleks ortaya koyar ki, Üstad Hazretleri bu paragrafta dilin ve ağızın bu koruyucu vasfına işaret ediyor.

Damarlardan maksat, ağız ve dilin beyin ile irtibat ve koordinesini temin eden sinirlere işarettir. İnsan bedeninin tamamı bu sinirler ile döşenmiştir ve beyin bütün beden ve azaları bu sinirler ile yönetmektedir.

(1) bk. Lem'alar, On Dokuzuncu Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

sumeyye othman
Peki ama burda luzumu olmayan seyleri kabuk etmez yasakdir deyip atiyor. Ama gunluk hayatta bircok yenilen aburcuburlar ve gereksiz seyler tuketiliyor ama dilimiz bunlari kabul ediyor bir sorun cikarmadan bu nasil oluyor? Yada yediklerimizin cogundada zararli maddeler var bunlari nasil kabul ediyor dilimiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Onlar lezzetli ve meşru olanların yanında kaynayıp giriyorlar. Mesela asidi salt içmeye kalksak mideyi de ağzı da yakar ama kola içinde gayet güzel bir şekilde gidiyor. Abur cubur dediğin şeyler obezite ile zaten bedene kabul ettirilmişler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...