Bediüzzaman ahir zamanda yaşadığımızı ve güzel günlerin bizi beklediğini ifade ediyor. Ahir zamanda şatlar daha ağır, durum daha kötü olmayacak mı?

Soru Detayı

bediüzzaman hz.leri ahirzamanın devfrinde yaşadığımızı belirtip hemde durumun iyiye doğru zorda olsa gideceğini söylemiştir peki normalde ahirzaman devrinde durumlar kötü hal almaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hadislerde ifade edilen "ahir zaman" kavramı, büyük bir zaman dilimini içine alan bir süreçtir. Bu süreç içinde deccalizmin etkisi ile büyük kötülükler olacağı gibi (dinsizlik, ırkçılık ve sefahat gibi) ardından Mehdi (ra)’in iman hareketi sayesinde büyük iyilik ve güzellikler de olacaktır.

Yani ahir zaman sadece kötülükler devri anlamına gelmiyor. O devir ve dönem içinde iyi zamanlar da olacak kötü zamanlar da olacak. Peygamber Efendimiz (asv)'in bu dönemi biraz daha kötülükler ilişkilendirmesi, Müslümanları teyakkuz ve tedbirli olmaya sevk etmek içindir. Yoksa ahir zaman tamamen kötü bir dönem ve süreç anlamına gelmiyor.

Ahir zamanın iki büyük akımı olacak; birisi deccal ve onun dinsizlik ideolojisi ki bu ideolojinin galip olduğu süre içinde büyük kötülük ve felaketler olacak, ama Allah bu tahribatı tamir etmesi için Mehdi (ra)’ı gönderecek. Mehdi (ra) iman akımını yeniden ihya edecek ve insanlığı iyiliğe sevk edecek. Hazreti İsa (as) Mehdiyi teyit ve takviye etmek için inzal edilecek.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...