Bediüzzaman vefat ettiğinde, semada meleklerin alkış tuttuğu veya tebessüme geldiği anlatılıyor. Böyle bir şey olmuş mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

ÜSTADI ALKIŞLAYAN MELAİKELER

Böyle bir hatırayı, bir sohbet esnasında Üstad'ın telebelerinden biri söylemişti. Ancak isim olarak tahattur edemedik. Hatıra şu şekildeydi:

"Bedüzzaman Hazretlerini defnettikten sonra, yanımda duran Üstadımızın talebesi kulağıma eğilerek dedi ki,

'Bir şey gördün mü?'

'Hayır!..' dedim. Dedi ki:

"Az önce baktım, Münker-Nekir geldi ve Üstad'a soru sormaya başladı. Üstad da bütün Risale-i Nur Külliyatıyla cevap verince, birden semadan -adedini bilmiyorum- binlerce melaike Üstad'ı alkış yağmuruna tuttular.' "

Bayram YÜKSEL Ağabey Anlatıyor:

"Şunu arz etmeden geçemeyeceğim: Cenaze yıkanırken, muhtelif renk ve büyüklükte çeşitli kuşlar geldiler, biz hayret ettik ve hafif hafifte yağmur devam ediyordu. Urfa da mübarek Şeyh Müslim isminde bir zat, 1954 yılında Dergahı tamir ettirdiği sırada ayrıca kendisi içinde bu iki kubbeli yeri yaptırıyor. Talebeleri ve müritleri vasiyeti anında, 'Seni buraya defn edelim.' dediklerinde, 'Benim yerim başka yerdir. Buranın sahibi vardır ve gelecektir. Burası onundur.' diyor."

(1) bk. Tanıyanların Dilinden, Bayram YÜKSEL, (Son şahitler, III/89)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

adba

Bende bir kaç abiden bu hatırayı dinlemiştim. Üstadımızın bir talebesine MEHMET KAYALAR abi anlatiyor. Kayalar abi, melaikenin alkışını gören abi diye biliyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...