Beka arzusu gibi, ebede uzanmış ve kâinatın etrafına yayılmış, beşerin binler arzuları nelerdir? Ve o arzular neler ise, onlar için neden "kainatın etrafına yayılmış" deniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah insanı bütün kainatı kuşatacak bir ihtiyaç ve duygular ile bezemiştir. Misal, insan uyumaya muhtaçtır, uyuyabilmesi için güneşin çekilmesi gerekiyor ve güneşin çekilmesi ise koca bir galaksinin düzenli hareketi ile mümkün. Demek insanın basit bir uyuma işlemi koca galaksiler ile ilişkilendirilmiş. Gündüzün olması da hakeza yine güneş ve içinde bulunduğu galaksi ile mümkün.

Bunun gibi insanın en basit ihtiyaç ve arzuları hem bütün kainatı kuşatıyor hem de ahirete uzanıyor. İnsanın ebedi yaşama arzusu, ebedi alem olan ahiretin de yaratılmasında ciddi bir gerekçe oluyor.

İnsanın bu donanımda yaratılmasının asıl sebebi, Allah, bütün isim ve sıfatlarını tanıyıp kendine külli bir kulluk yapabilecek bir kul murat ediyor. İnsan da Allah’ın bu muradına cevap verecek en külli en donanımlı kul oluyor. Meleklerin makamının sabit olması bu murad-ı İlahiye cevap vermiyor mesela.

İnsan, küçük bir çiçeği küçük bir bahçeyi, bütün yeryüzü bahçesini ve en nihayetinde cenneti sevecek ve talep edecek bir duygu donanımına sahiptir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...