Bekârken gün içerisinde mütemadiyen okuyordum. Evlendikten sonra Risale-i Nur okuma sürem azaldı, nazarım daha çok aileye müteveccih oldu. Ne önerirsiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yaşadığınız durum, aslında yaşam döngüsünde değişiklik yaşayan herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Özellikle evlilik, kişinin duygu ve düşüncelerini eşine ve evliliğin sorumluluklarına yoğun olarak çevirdiği bir olgudur. Bundan dolayı evliliğin ilk yıllarında görülen bu durumun kısa sürmesinde bir sakınca yoktur; ancak uzun sürerse, Allah korusun manen kopmalar başlayabilir.

Burada size tavsiyemiz, öncelikle şimdi, bekârlık hayatınızda olduğu kadar Risale-i Nurlar ile meşgul olamayacağınızı kabul edin ve bunun manevi baskısından kurtulun. Eskisi kadar yoğun olmak için de kendinizi zorlamayın. Aksi hâlde, eşinizle bu konuda yaşayacağınız bir sorun, kartopu gibi büyüyerek başka sorunları da beraberinde getirebilir.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da ev, eş ve Risale-i Nurlarla meşguliyeti dengede götürmeniz en ideal olanıdır. Yani eşinizin şikâyet etmeyeceği kadar Risale-i Nur ile meşguliyet ve manevi hayatınızı canlı tutacak kadar da eşinize ilgilenmeniz en doğrusudur. Unutmayın huzurlu ve eşlerin birbirinden memnun olduğu bir evlilik hayatı sizin Risale-i Nur hizmetiniz için de olmazsa olmazdır.

Burada yapılacak şey, öncelikle zamanınızı iyi tanzim etmenizdir. Günlük Risale-i Nur okuma saatleri mutlaka planlanmalı, ancak okuma vaktini belli bir zamana yerleştirmek yerine, boş ve uygun zamanlarda okumak şeklinde planlanırsa, hem sıkıntı yaşanmaz hem de boş vakitler daha verimli değerlendirilmiş olunur. Aksi hâlde o saatte eşiniz veya evinizle ilgilenmeniz gerekebilir, bu ise sizi gerilim içinde bırakır.

Normalde sosyal medya, telefon konuşmaları vb gibi zamanınızı çok alan meşguliyetler konusunda farkındalık oluşturun. Bu gibi şeyler için ne zamanlar ve ne kadar zaman harcadığınızı not edin. Bu durum sizde zamanınızı verimli değerlendirme konusunda önemli bir farkındalık oluşturacaktır.

Okumaya muvaffak olunmadığı zamanlarda, iş yaparken dahi külliyatı sesli dinlemeniz de sizi manevi olarak doyuracağı gibi, imani hakikatlerin bütün duygularınıza sirayet etmesinde de yardımcı olacaktır. Dolayısıyla kaybınızı bu şekilde telafi edebilirsiniz.

Eşinizin zamanına göre, her gün kısa da olsa bir zaman dilimi içinde birlikte okumak veya mütalaa etmek de çok faydalıdır. Bu ortak zaman geçirmenizi sağlayacağı gibi, duygu ve düşünce birlikteliğinize de güç verecektir. Yalnız bu süre uzun olmamalı ki, devam etsin. Aksi hâlde kesintiye uğrar ve bütün bütün bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Ortak arkadaşlarınızı Nur camiasından seçerseniz birlikte olduğunuzda okuma yapabilirsiniz. Aynı şekilde yakın dostlarınızla da birlikte olduğunuzda Risale-i Nur'dan bir bölüm okumayı alışkanlık hâline getirirseniz inşallah manevi hisseniz devam edecektir.

Alışkanlıklar bir aktivitenin devam etmesinde en sağlam davranışlardır. Bundan dolayı namaz sonrasında, sabah kahvaltıdan sonra, akşam çay içerken vb zamanlarınızda veya bunların birisinde Risale-i Nur okumayı alışkanlık hâline getirirseniz, zorlanmadan manevi bağlarınız devam edecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Salimbdk

Allah razı olsun bekarlar içinde evlilik öncesi bir cevap olmuş oldu 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...