"Belki Âdem zamanından kıyamete kadar her bir asrın halkı bir saf olup, bütün asırlar safları onun arkasında, onun duasına 'Âmin' diyorlar." Geçmiş asırların insanlarının da Efendimizin arkasında saf olmasını nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Aynı inanca, aynı duygu ve düşüncelere sahip insanlar, farklı zamanda farklı mekânda farklı boyutlarda da olsalar, onların birlik ruhuna ve bir amaca yönelmelerine engel değildir.

Mesela, Hazreti Âdem (as) ile Hazreti Muhammed (asm) farklı zamanda faklı mekânda yaşamış ilk ve son peygamberlerdir. Ama onların aynı duaya amin demeleri, aynı duyguya sahip olmaları ve birbirlerini teyit etmeleri mantık dışı değildir.

Geçmiş asırların insanlarının Efendimiz (asm)'in arkasında saf olmasını iki şekilde anlayabiliriz:

Birisi, dua ve isteklerin ortak olması anlamındadır. Yani zaman ve mekânları farklı, ama duygu ve düşünceleri aynı olan insanlar, ortak bir ideal üzerinde toplanıp o ideal için dua edebilirler.

İkincisi, geçmiş insanların ruhları Peygamber Efendimiz (asm)'in arakasında gaybi bir şekilde saf tutabilir. Nitekim mi'raç hadisesinde Peygamber Efendimiz (asm) bütün peygamberlere imam olup namaz kıldırmıştır. Bunlar mümkün şeylerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...