Block title
Block content

Belki filan talebe bize casusluk ediyor der, ta bir inşikak düşsün. Dikkat ediniz... gözünüzle görseniz dahi, perdeyi yırtmayınız..." Perdeyi yırtmayınız anlamı nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemaatin içine sürekli gelip giden birisi, farklı bir gaye ve maksat için bile gelse, ona hatasını, ya da yaptığı çirkin şeyi, yüzüne vurmak ya da onu ifşa etmenıin doğru olmadığı anlatılmaktadır. Zira hatası ortaya çıkan kişi, ya kaybedilir veya düşman olup tahribatını açıktan açığa yapmaya başlar.  Bu yüzden Üstad, siz onun kusurunu -casusluk- kati bilseniz de yüzüne vurup açığa çıkarmayın, manasını, “perdeyi yırtmayın” şeklinde ifade etmiştir.

Birisinin kusurunu açığa çıkarmak, en azından cemaat içinde huzursuzluğa sebebiyet verir. Zaten din düşmanlarının da hedefi budur. Onun için Üstad, itidali tavsiye ediyor ve  hukuku korumanın gerekliliğini ihtar ediyor.

Bu metod, her yerde kullanılabilir. Evde, okulda, iş yerinde…

Öğrencinin hatası, öğretmeni tarafından etrafa yayılması halinde, o  öğrenci, ya okuldan kaçar, eğitimi aksatır  veya gizli olarak yaptığı yanlış davranışını, artık açıktan açığa yapmaya başlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 67 | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2171 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...