Block title
Block content

"Belki kâinatın harekâtı ve hidematı, bir nevi duadır. Meselâ: Bir çekirdeğin hareketi; Hâlıkından, bir ağaç olmasına bir nevi duadır." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hidemat", hizmet etmek anlamındadır. Mesela, bir çekirdeğin ağaç ve meyve olma süreci bir hidemattır. Çünkü o çekirdek ağaç olma aşamasında çok uzun ve meşakkatli bir yolculuktan geçmektedir. Çekirdeğin toprak altında çatlaması, küçük ve narin bir filiz olması, sonra üzerinden soğuk ve kışın geçmesi, sonra yazın kavurucu sıcaklarına dayanması gibi uzun ve meşakkatli süreç, aslında fiili bir dua türüdür.

Yani çekirdek bütün bu zorlu hallerinde ve süreçlerinde Allah’tan ağaç olup meyve vermesini hâlen, fiilen ve zımnen istemektedir ki bu da bir cihetle dua etmektir. Çekirdeğin bütün bu hareket ve hizmetleri bir çeşit duada bulunmak anlamına geliyor.

Çekirdek burada konu mankenidir, çekirdek için cari olan bütün bu durumlar diğerleri içinde caridir. Yani bu açıdan bakacak olursak, bütün kâinat hizmet ve hareketleri ile bir çeşit Allah’a karşı arz-ı dua etmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Hakikat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1135 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...