"Ben, bunlara ne edeyim ve ne diyeyim?" ifadesinin geçtiği yeri biraz açar mısınız, Üstadımız onlara birkaç cümleyle yol gösterse daha iyi olmaz mıydı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İkincisi: Bugünlerde benim yanıma müteaddit ayrı ayrı zatlar geldiler. Ben onları âhiret için zannettim. Halbuki ya ticaret veya işlerinde bir kesat ve muvaffakiyetsizlik olduğundan, bize ve Risale-i Nur'a, muvaffakiyet için ve zarardan kurtulmak niyetiyle müracaat edip, dua ve istişare istediklerini anladım."

"'Ben, bunlara ne edeyim ve ne diyeyim?' diye tahattur ettim. Birden ihtar edildi: 'Ne sen divane ol ve ne de onları divanelikte bırakıp divanece konuşma. Çünkü yılanlar zehirine karşı tiryak tedarikiyle ve onları kaçırmasıyla meşgul ve vazifedar bir tek adam, yılanlar içinde duran ve sineklerin ısırmasına mâruz olan ve sinekleri kaçırmak için çok yardımcıları bulunan diğer bir adama, yılanların ısırmasını bırakıp, ona, sinekler ısırmamasına yardım için koşan divanedir ve onu çağıran dahi divanedir. O sohbet dahi divanece bir konuşmaktır.'"

"Evet, hadsiz hayat-ı uhreviyeye nispeten muvakkat ve fâni kısacık hayat-ı dünyeviyenin zararları, sineklerin ısırması gibidir. Hayat-ı ebediyenin zararları, ona nispeten yılanların ısırmasıdır."(1)

En büyük musibet dine gelen musibettir. Hastalık, geçim darlığı, dünyevi bela ve musibetler ise, insanın dünya hayatından ahiret hayatına yönelmesine sebep olan manevi dinamiklerdir. Bu sebeple Üstadımız bütün dikkatini ve enerjisini dünyevi musibetlere değil (çünkü bu musibetler ahirete zarar değil fayda sağlıyor) dine gelen musibetlere ayırmıştır.

Yılanın zehri dini musibetleri, sineğin ısırıkları ise dünyevi sıkıntıları temsil ediyor. Hâliyle Üstad gibi manevi kurtarıcıların birinci vazifesi, yılanın zehrine çare aramaktır, dünyevi musibetleri tedavi etmek ikinci plandadır ve bu konuda çare olabilecek vesileler çoktur. Şayet Üstadımız o kapıyı açmış olsa idi, insanlar sel gibi akın edip asıl vazifeyi aksatacaktı.

(1) bk. Kastamonu Lâhikası, 84. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilahiyatlı nurcu
Bazen bizimde medreselerimizi dünya menfaati için kullananlar oluyor buradan üstad onlara birşey demeyin demek istemiştiri çıkarabilirmiyiz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Onların zamanla ıslah olması mümkün olacağı için bir şey demeyin şeklinde bir mana çıkarabiliriz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...