“Ben Cebrail'in şahsını yalnız alâimü's-sema suretinde gördüm. Sesini işittim, sayfayı aldım, bu isimleri içinde buldum.” Bu konuyu açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sonra Hazret-i Cebrail'in, Âlâ Nebiyyina (a.s.m.) huzur-u Nebevide getirip Hz. Ali'ye Sekine namıyla bir sayfada yazılı İsm-i Âzam, Hz. Ali'nin (r.a.) kucağına düşmüş. Hz. Ali diyor: 'Ben Cebrail'in şahsını yalnız alâimü's-sema suretinde gördüm. Sesini işittim, sayfayı aldım, bu isimleri içinde buldum.' diyerek, bu İsm-i Âzamdan bahs ile bazı hadisatı zikirden sonra tahdis-i nimet suretinde diyor ki..."(1)

Alâimü's-sema : Gök kuşağı anlamına geliyor ki, burada asıl mana gök kuşağı gibi semayı kaplamak manasınadır. Cebrail (as)’in haşmetli suretine bir işarettir.

Sekine duasını sayfa şeklinde Cebrail (as), Peygamber Efendimiz (asm)'in huzurunda ve nezaretinde, Hazreti Ali (ra)’in kucağına bırakıyor. Bu olayda Hazreti Ali (ra), Cebrail (as)’in şahsını gök kuşağı suretinde görüp, sesini de işittiğini beyan ediyor. Bu İsm-i Azam makamında olan sekine duasının bereketi ile İmam Ali (ra) çok gaybi olayları önceden keşfedip beyan etmiş ve beyan ettiği gibi de olmuş.

Nitekim Cengiz ve Hülagu fitnelerinden ta ahir zaman alametlerine kadar işaretlerde bulunması ve hepsinin aynı ile çıkması bunun en somut örnekleridir.

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybî, On Sekizinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hadododo
Hz. Ali'ye sayfa meselesini risale-i nur dışındaki kaynağı nedir? Cebrailin kUranı asluında Hz. Aliye getirdiği ama Hz. Muhammede yanlışlıkla (ya da kucağına düşürdüğü) verdiği bir kısım şia tarafından da dile getiriliyor. Benzer bir durum. Nasıl telif edersiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Kur'an da onlarca ayet Kur'an'ın Peygamber Efendimize geldiğini açıkça ifade ederken bunun aksini iddia etmek tam bir küfürdür. Bu inançta olanlar Şia içinde marjinal bir guruptur normal Şia inancında böyle bir inanış söz konusu değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...