"Ben de onun hiddetine karşı dedim: 'Namaz kılmayan haindir, hainin hükmü merduddur.' Dehşetli bir put kırdım." Buradaki "put kırma"yı kimisi "pot kırmak" şeklinde değerlendiriyor, nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Pot kırmak" tabiri, "zaman ve mekan açısından söylenmemesi gereken bir sözü söylemek" anlamına geliyor. Söylenen söz doğru olsa bile, mekân ve zamanlama açısından söylenmemesi gerekeni söylemek karşı tarafın bir yerlerini kırar.

Mustafa Kemal hem konumu hem de bulunulan mekân (makam) açısından muktedir birisidir. Böyle bir adama karşı hiddetli ve şiddetli bir şekilde karşılık vermek, idam sehpasına bir adım yaklaşmak sayıldığı için, Üstad Hazretleri ciddi anlamda zaman ve mekânın şartlarını zorlayarak pot kırmıştır, denilebilir.

Yani Üstad Hazretlerinin ifadelerindeki muhteva doğru, söylenen söz haktır, ama zamanlama açısından "pot kırılmıştır" denilebilir.

"Put" diyenler açsından, aynı zamanda o şahsın "nefis ve kibir putunu" kırmıştır denilebilir. Şayet Üstad Hazretleri onun hiddetine karşı alttan alsa idi zillet olacaktı; bu yüzden Üstad Hazretleri zahiren pot, hakikat noktasından put kırmıştır, demek daha uygundur diye düşünüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

birkanaksut
Envar yayınevinde pot kırdım, sözler yayınevinde put kırdım ifadesi geçiyor...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sami
Risaleler Osmanlıca yazılmıştır. Ve Osmanlıca put ve pot kelimesinin yazılışı aynıdır. Burada pot mu put mu manaya göre anlaşılır. Şahsi kanaatime göre pot tur çünkü çok acaib bir şekilde cevap vermiştir. Put kırmak ise putlaştırılan bir düşünceyi veya olguyu men etmek anlamındadır. Eğer bunu kast etseydi put kırdım demezdi cümleyi başka şekilde kullanırdır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
reovalı
Değerli kardeşlerim,pot kırmak türkçede hata yapmak anlamına gelir,oyüzden,oradaki tabir ''put kırmak''tır.risalelerde üstad hakkında yazdığı bir mektubu bulunan bir alim,eğer Peygamber(asm) devrinde yaşasydı,Efendimiz(asm) putları kırma görevini ona verirdi diyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aydarge
allah razı olsun inşallah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...