Ben ırk olarak Türk kökenliyim. Kur'an ve Risale-i Nur talebesi olmak istiyorum. Fakat Bediüzzaman farklı bir ırktan olduğu için, şeytan çok vesvese veriyor. "O Kürt, sen Türksün." diye; istemiyormuşum gibi; bunları nasıl aşabilirim?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi kalbi hastalıklar, imanın zayıflığından gelmektedir. Çaresi de imanımızı kuvvetlendirmek ve İslam şuurumuzu arttırmaktır. İmanımızı kuvvetlendirip İslam şuurunu da arttırmak için çokça Risale-i Nur okumalı ve sohbetlere iştirak etmeliyiz. Ayrıca Risale-i Nur'daki ırkçılık ile ilgili bahisleri de mütalaa edebilirsiniz.

Irkçılık ile ego arasında cüziyet külliyet ilişkisi bulunuyor. Yani insandaki ego büyütülse ırkçılık, ırkçılık küçültülse ego olur demektir. Irkçılık fikrine insandaki egonun külliyet kazanmış halidir, diyebiliriz.

Irkçı birisi, milliyeti adı altında kendi şahsını ve benliğini seviyor aslında. Milliyetçilik mefkuresi onun benliğini teyit edip okşayan dış bir besin gibidir. Bu yüzden milliyetine sımsıkı sarılıyor; yoksa milliyetini ivazsız, karşılıksız ve katışıksız seviyor değildir. Bu, kalp ve ruhun ego altında ezilmesi ve onun adi bir oyuncağı haline gelmesini ifade ediyor. İnsanın insaniyetten çıkıp hayvanileşme sürecine girmesi oluyor.

“Ben beni beğeniyorum, milletimi de kendi benliğimi onun içinde gördüğüm için beğeniyorum, yoksa ben benden başka ve farklı olan millettaşları neden beğeneyim." ifadeleri ırkçı birisinin ruh halini yansıtıyor.

Kalp ve ruh, tahkiki iman ile güçlendirilmez ise, ego denilen şey benliğimizi yutar ve idareyi eline alıp insanı sapkın mefkurelerin peşine takar. Irkçılığın din ve iman zafiyetinden açığa çıktığını yukarıda da ifade etmiştik.

Ayrıca Üstadımız Peygamber Efendimiz (asv)'in soyundandır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

prens
O zaman Peygamber Efendimi de Arap , niçin O'na uyuyorsun ! Ya da İmam Gazali İmam Rabbani farklı ırklardan..Ya da bilim adamları farklı ırktan.Neden Newtonu öğreniyorsun. Aynı ırktan olmadığın adamların arabasına binme yemeğini yeme.. Bu bir hastalıktır. .Tedavisi Risalede var.Okursan inşallah o sıkıntılardan kurtulursun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...