Ben Nur talebesi olma yoluna baş koymuş biriyim. Bunun için üniversite eğitimime ara verdim. Bulunduğum yerde "Bir nur talebesinin ehl-i dünya eğitimine ihtiyacı yoktur, hakkıyla Risale-i Nur okusa yeterli olur." deniliyor. Bakış açımız nasıl olmalı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'a talebe olmak veya Risale-i Nur'a hizmet etmek çalışmaya, aile kurmaya, eğitime, diğer insanlarla ilişki kurmaya, engel bir durum değildir. Bunun aksini iddia edenler, hayattan ve gerçeklerden kopuk bir hayal dünyası kurmuşlar kendilerine.

"Nur talebesinin ehli dünya eğitimine ihtiyacı yoktur, hakkıyla Risale-i Nur okursan yeterli olur."

Bu ifadeyi kullanan kardeşler neyle geçiniyor ve okuma yazmayı nerden ve kimden öğrenmişler acaba?.. Ya da günlük ihtiyaçlarını nerden karşılıyorlar? Mesela, giymiş olduğu elbiseleri kim dikiyor, yedikleri ekmeği kim yapıyor, oturdukları evin mimarı kendileri mi vs...

Hem Risale-i Nur imana dair bir tefsirdir matematik, fizik, kimya, biyoloji, mühendislik, mimarlık, doktorluk gibi meslekleri bize öğretebilir mi ki, eğitime karşı Risale-i Nur'u öne sürüyorlar. Tam aksine Üstadımız Risale-i Nur'un çok yerlerinde eğitim ve maarife övgüler sunuyor, fen ilimlerine atıflarda bulunuyor.

Mesela, Allah vermesin o kardeşlerden birisinin apandisi patlasa, müdahaleyi ve tedaviyi kime yaptıracaklar; Risale-i Nuru iyi bilen birisine mi, yoksa tıbbiye mezunu bir doktora mı?

Siz bu bağnaz ve hayalperestleri boş verip eğitiminizi tamamlamaya bakın. Yarın iş güç sahibi olacaksınız, aile kuracaksınız, iyi bir eğitim iyi bir meslek hayatınızı kolaylaştırır ve Risale-i Nur'a daha güzel hizmet etmenize vesile olur. Yani "Dünyayı kesben değil kalben terk etmeliyiz." diyor Üstadımız. Kaldı ki Üstadımız'ın talebeleri içinde öğretmen, subay, mühendis, mimar, felsefeci, fizikçi, kimyacı, gibi binlerce eğitimli insanlar var ve Üstadımız bunlarla iftihar etmiştir.

Siz eğitiminizi yarıda bırakıp iyi bir meslek sahibi olmazsanız hayatın yükü, geçim sıkıntısı, etrafın tepkisi sizi bezdirir; bırak Risale-i Nur'a iyi hizmet etmeyi haftada bir derse kendinizi zor atarsınız. Ama iyi bir eğitim iyi bir meslek sizi hayatın ve geçimin yükünden kurtarır, kafanız rahat olunca gönlünüzce Risale-i Nur'a hizmet edersiniz.

Fizik, kimya, biyoloji gibi ilimler, Allah’ın isimlerinin birer tecellisidir. Biz bu tecellileri okudukça, ilim ve irfanımız artar; Risale-i Nur ise, bu ilimleri marifete dönüştüren manevi bir iksirdir. Yani ikisi birbirine zıt ve rakip değil, aksine ikisi birbirine lazım ve birbirini tamamlayan şeylerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi

İ'lem eyyühe'l-aziz! Dört şey için dünyayı kesben değil, kalben terk etmek lâzımdır: 

1- Dünyanın ömrü kısa olup süratle zeval ve gurûba gider. Zevalin elemiyle, visalin lezzeti zeval buluyor. 

2- Dünyanın lezaizi zehirli bala benzer. Lezzeti nisbetinde elemi de vardır. 

3- Seni intizar etmekte ve senin de süratle ona doğru gitmekte olduğun kabir, dünyanın ziynetli, lezzetli şeylerini hediye olarak kabul etmez. Çünkü dünya ehlince güzel addedilen şey, orada çirkindir. 

4- Düşmanlar ve haşerat-ı muzırra arasında bir saat durmakla dost ve büyükler meclisinde senelerce durmak arasındaki muvazene, kabir ile dünya arasındaki aynı muvazenedir. Maahâzâ Cenab-ı Hak da bir saatlik lezzeti terk etmeye davet ediyor ki senelerce dostlarınla beraber rahat edesin. Öyle ise kayıtlı ve kelepçeli olarak sevk edilmezden evvel, Allah'ın davetine icabet et. 
(Risale-i Nur - Mesnevi-i Nuriye)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Risale-i Nur talebesi olma yoluna baş koymuş birisi olmak için, üniversite eğitimine ara vermeye gerek yok, üniversite ortamları, risale-i Nur'a hizmet etmek için münbit bir zemindir, Risale-i Nur'daki düsturları hayatımızda yaşarsak, üniversitedeki çoğu kişi, Risale-i Nurlara hayran olacaktır
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...