"Ben şimdiye kadar Hüsrev'i ehl-i dünyaya göstermiyordum, gizlerdim. Fakat neşredilen mecmualar, onu ehl-i siyasete tamamıyla gösterdi, gizli bir şey kalmadı." Said Nursi'nin Hüsrev'i gizlemesi nasıl olmuştur ve ehl-i siyasete gösterilmesi ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Külliyatın telifi zamanında; şartları çok müşkil ve zor olmuştur. 600 bin eser hepsi orijinal el yazısıyla telif edilmiş. İman tekniğe meydan okumuştur. Takipler, hapisler, yasaklar vs. gibi şartlarda Külliyat yazılmıştır.

Hüsrev abi de o zaman hem güzel hem de hızlı yazan bir kalem olduğundan, Üstadımız tedbir açısından onu gizliyor. Ve nazara vermiyordu. Zira hem ehli dünya, hemde ehli nazar zarar verebilirdi.

Üstadımız:

1. Haset ve gıptaya mani olmak,
2. Gurur ve ucba girmemesini temin etmek,
3. Ehli dünyanın zararından korumak,
4. Uhuvveti ve ittifakı muhafaza etmek için, Hüsrev ağabeyi himaye ve muhafaza altında tutmuştur.

Fakat Kur'an’ı güzelce yazması ve ciddi yazısıyla Külliyat'ın çoğalmasına sebebiyet vermesi, onu hıfz ve himaye kontrolünden çıkardı. Gayret ve çalışkanlığı tezahür etti ve Hüsrev Abi bilindi ve tanındı.

Sonra malum hadiseler oldu. Kendileri Latince bastırılan eserlere muhalefet etti, onun şahsına bağlananlar yeni bir çığır açtı, belki de ehl-i siyasetin parmak karıştırması ile "Üstad-ı Sani" anlamında bir muhalefet ve cemaat içinde bir gurup oluştu. Üstadımızın korktuğu mevzu meydana geldi. Ehl-i siyasetten niçin sakladığı zamanla anlaşılmış oldu.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

denizgezer
sitede husrev altınbaşak hakkında sorulan tüm soruları ve cevaplarını- yorumlarını okumaya gayret ettim; ancak en çok dikkatimi çeken bu soruya verilen yanıt oldu. soruyu cevaplayan kişi, acaba bütün bunlardan dolayı üstadımızın en kıymetli talebelerinden olan husrev altınbaşak'ı gizlediğini, yani gizlemesinin sebebinin bu dört sebeb olduğunu nereden biliyorsunuz. dahası üstadımızın kendisinin ve kıymetli talebelerinin dahi bu şekilde ifadelerde bulunmadığı(haset ve gıpta- gururve ucb-uhuvvet ve ittifakı bozmak) husrev altınbaşak'ı nasıl oluyor da bunlarla suçluyorsunuz. verdiğiniz cevapların, aynı görüşü paylaşmıyor olsanız da hiç değilse risale-i nura ve üstadımıza sagı göstererek onların dahi çokça övgüsünü almış ve risale-i nura hizmet etmiş bu büyük zâta dil uzatmayacak nitelikte olması duası ile...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Evvela cevaba dikkat ederseniz Hüsrev ağabey gurur, ucb ve hasede girmiş denilmiyor böyle bir ihtimalden dolayı tedbir alınmış olabilir deniliyor.

İkincisi sahabeler içinde bile kebaire girenler bulunmuşken Hüsrev ağabeyi masum ve hatasız görmek bir aşırılıktır. 

Üçüncüsü bu sayılan dört sebep site editörünün bir yorumu olup katılmayabilirsiniz. Sizin daha makul bir cevabınız varsa onu da burada yayınlayabiliriz.

Dördüncüsü Hüsrev ağabeyin şahsına değil onun şahsında aşırı düşüncede olanlara bir cevaptır yoksa Hüsrev ağabey bizimde ağabeyimizdir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
cemaatın başına getireceğinden muhafaza amacı ilk aklıma geliyor. ehli dünya ona bulaşmasın diye. sizin yazdıklarınız birincil amaç olamaz hüsrev üstad tam ihlasa muvafık diye yazar. hüsrev üstadın hayatı ortada. risale-i nur hizmetinden milim sapma görmüyorum yazıcı grubunda. hizmetiyle oradalar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Husrev, Türk milletinin ma‘nevî büyük bir kahramanı ve bu vata­nın bir halâskârıdır. Ve Türk milleti onun ile iftihâr edecek bir hâlis fedâkârıdır. Ve sırr-ı ihlâsa tam mazhar olduğundan, benlik ve riyâkâr­lık ve şöhretperestlik bulunmaması cihetiyle çok hizmet-i vataniye ve milliyesinden bir ikisini beyân etmek zamanı geldi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allahım birlik beraberlik nasip eder İNŞAALLAH. RİSALEİ NURU ÜSTADIN DEDİĞİ GİBİ GÖZLERİ GİBİ GÖRDÜKLERİNDEN BÜTÜN TALEBELER ENE İYİ ŞEKİLDE KORUMAYA ÇALIŞMIŞLAR. BÜGÜN BİRLEŞME ZAMANI O GÜNLERİN ZORLUKLARI DAĞILIYOR İNŞAALLAH. BİR LİNK VERİYORUM "http://www.husrevaltinbasak.com/gizli-dusmanlarin-fitne-planlari/#comment-107" O HAKLI BU HAKLI DEMİYORUM. LİNKTEKİ YAZI SONDAN BAŞA DOĞRU OKUNURSA ÜSTADIN NE KADAR ÜZÜLDÜĞÜ GÖRÜLÜYOR BU AYRILIKLARDAN.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...