Ben sofiyim, Risale-i Nur talebesi olabilir miyim? Tarikat ehli kardeşler, Nur hizmetlerine idhal olabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, Risale-i Nurlar iman hakikatlerinden bahsettiği için, bu eserlerden istifade etmek bütün Müslümanların üzerine bir vazifedir. Meslek ve meşrebin farklı olması bu istifadeye engel değildir. Umumun malı olan Risale-i Nurlardan herkes istifade edebilir.

İkincisi, tarikata mensup birisinin kendi mesleği ile beraber Risale-i Nur'a talebe olmasında Risale-i Nurlar açısından bir sakınca yoktur. Hem sofiliği hem de Risale-i Nur talebeliğini beraber muhafaza edebilir.

Üçüncüsü, Risale-i Nur mesleği ittiba-ı sünnet esası üzerine gittiği için herhangi bir özel vird ya da dersi yoktur, tamamı ile şeriat üzerine gidiyor. Şeriata ise bütün Müslümanların ittiba etmesi gerekiyor. Tarikatta olduğu gibi Risale-i Nurlarda nafile nevinden ders ya da virdler mevcut değildir.

Öyle ise sofilik ile Nur mesleği arasında vird ve ders çakışması mümkün değildir ki ikisi bir arada bulunamasın.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

iLLeGaLTM
Menzil Cemaatinin mübarek bir mürşidi var.Bu zatın babası ve kendisi üstad hazretlerine muhabbet duyuyorlar muhakak üstadımızda onlara duyuyor. Yayınlarında üstadtan zaten istifade ediyorlar.Cemaatin büyüklerinden Mehmet yarbay zaten risalelere yakın birisi. Biz nurcular ve Menzil cemaati gerçekten çok yakınız.Alli ulvi kurucu abinin dediği gibi Hakiki şeksiz tasavvuf ile nur mesleği arasında cevheri hiçbir ihtilaf yoktur. Rabbim bu iki cemaati küffarın üzerine galib eylesin... Zaman zaman onlarla bir araya geldiğimizde risalelerden gönül rahatlı ile bahsedebiliyoruz.Üstadın görüşlerine derin bir saygı ve hürmetleri var.Başka cemaatlerden çekindiğimiz gibi çekinmiyoruz.. Risale-i nura Kardeş olarak ben menzil cemaati içerisinde kendimmi gayet rahat hissedebiliyorum. Eğer ki sofiler risale-i nurların cevherini keşfetselerde tam istifade etseler ne ala..Sonuçları çok harika olurdu..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Üstad Hazretleri'nden nakledilen bir söz: "Ehl-i tarik için, Risale-i Nur tefekkür maksadıyla okunabilir.." Konu gereği bir hatırayı nakletmek istiyorum. Birinci ağızdan duyduğumu aktarıyorum.. Şöyle ki: Eski Menzil Şeyhi Muhammed Raşid Erol Almanya'ya seyahati sırasında bir vakıa zuhur eder.. Bir Nur Talebesi yanına gelir.. ve annesinin tarikata girmesini istediğini ama kendisinin Nur Talebesi olduğunu bildirir. Bu durum karşısında Mübarek parmaklarını iki kaşının arasında tutar ve şöyle der "Şu anda karşımda Üstad durmuş, bana kızıyor.. sen git hizmetine devam et.." Evet, bu ve bunun benzeri birçok misal vardır. İstifade etmeniz dileğiyle.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...