Ben (...) tarikate devam etmekle beraber Risaleleri iştiyakla okuyorum. Bırakıp da Nur cemaatine geçmeli miyim? Yoksa devam edip de Risaleleri okusam olur mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bediüzzaman Hazretleri İhlas Risalesi adını verdiği Yirminci Lem’a risalesinde aşağıdaki ifadeyi kullanır:

“Hem ihlâs ve hakperestlik ise, Müslümanların nereden ve kimden olursa olsun istifadelerine taraftar olmaktır. Yoksa, 'Benden ders alıp sevap kazandırsınlar.' düşüncesi, nefsin ve enâniyetin bir hilesidir.” (1)

Bu ifadeler ışığında sorunuza baktığımız zaman, tarikat veya farklı bir cemaat mensubu olan birisine “bulunduğu tarikatı/cemaati bırak” demek, Risale-i Nur eserleri ile ve Bediüzzaman Hazretlerinin hizmet metodu ile çelişmektedir. Ancak her nerede olursanız olun, Risale-i Nurları okumalı, imanınızı tahkiki iman seviyesine çıkarıp, başkalarının da imanının kurtulmasına gayret göstermeye çabalamalısınız.

(1) bk. Lem'alar, Yirminci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ihlasnur
EVET her sahada NURLAR okunmalıdır heryerde neşr edilmelidir, geçip geçmemek ise tamamnen size kalmış nereden hoşlanıyorsanız oradsı size kalmış tercih.İNTİHABTAKİ İHTİYAR SİZDEDİR
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
halili
Çelişir mi hocam; istifadelerine taraftar olmaktır diyor nurlar ; mademki diyoruzki kurbiyette giden akrabiyette gidene yetişemez, akrabiyet velayeti kübra mesleğidir kurbiyet velayeti suğra mesleğidir diyorsak eğer ..... kardeşimizin daha fazla istifadesine taraftar olmak için tamamen risalei nur a intisap edip bütün zaman ve enerjisini bu yöne vermesini önersek daha doğru olmaz mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Hem tarikatı hem de Nurları beraber götüreceğim diye karar almış birisine ya bu ya da o tarzında bir şey teklif etmek Risale-i Nur mesleğinin müspet ve ihatalı mesleğine uygun düşmeyeceği için her ikisinde gitmenizde bir sakınca yoktur. Nitekim Üstad Hazretlerinin talebeleri içinde tarikat ve tasavvuf meşrebinde olan ağabeylerde vardı. Üstad Hazretleri onlara hatıralara göre çift kanatlı diye iltifat edermiş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...