Block title
Block content

"Ben tokadımı Antranik ile beraber Enver'e, Venizelos ile beraber Said Halim'e vurmam. Nazarımda vuran da sefildir." Burayı açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dediler: 'İttihada şedit bir muarızdın. Neden şimdi sükût ediyorsun?' "

"Dedim: 'Düşmanların onlara şiddet-i hücumundan. Düşmanın hedef-i hücumu, onların hasenesi olan azim ve sebattır ve İslâmiyet düşmanına vasıta-i tesmim olmaktan feragatıdır.'

"Bence yol ikidir: mizanın iki kefesi gibi. Birinin hiffeti, ötekinin sıkletine geçer. Ben tokadımı Antranik ile beraber Enver'e, Venizelos ile beraber Said Halim'e vurmam. Nazarımda vuran da sefildir."(1) 

"Antranik" Ermeni kökenli bir Taşnak üyesidir ve Osmanlı düşmanıdır. "Venizelos" Yunanistan başbakanlığı yapmış bir Osmanlı düşmanıdır. Bu ikisi bilerek ve kasten Osmanlı düşmanlığı yapıyorlar ve Osmanlının yıkılması için elinden gelen bütün gayretleri gösteriyorlar.

"Enver" ve "Said Halim" paşalar ise, iki Osmanlı paşası ve her ikisi de Osmanlı siyasetinde etkin isimlerdir. Bu iki paşa niyet ve amaç olarak Osmanlıyı yeniden ihya edip eski gücüne kavuşturmak istiyorlar. Lakin uyguladıkları yanlış politikalar yüzünden, Osmanlı büyük bir zarar görüp tam aksine yıkılışı biraz daha  hızlanıyor.

Sonuç bakımından, yani Osmanlıyı yıkma bakımından dört isim de suçludur. Lakin ilk iki isim kasten ve bizzat bu işi yaparlarken, son iki isim niyet bakımından halis olmalarına rağmen uygulamış oldukları kötü politikalar yüzünden suçludurlar. Bu yüzden dört isme aynı şiddette tokat atılmaz ve atılmamalıdır, diyor Üstad Hazretleri.

Antranik ve Venizelos harici iki düşmanken, Enver ve Said Halim Paşalar ise iyi niyetli ama beceriksiz iki Osmanlı paşasıdır. Dördünü aynı kefeye koymak vicdan mizanı ile bağdaşmaz.

(1) bk. İlk Dönem Eserleri, Sünuhat, Rüyada Bir Hitabe.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Sünuhat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4444 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...