Ben yeni evliyim. Bekârken Risaleleri daha düzenli okuyordum. Şimdi hizmete devam ediyorum ama okuma konusunda eksikliklerim oldu ve bu benim içimde büyük boşluk oluşturuyor. Ne önerirsiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bekârlık hayatı ile evlilik hayatı arasında çok fark vardır. İkisinin de kendine has şartları vardır. Bekârlık hayatındaki şartları evlilikte de aramak muhali talep etmektir. Muhali talep etmek ise Üstad'ın ifadesi ile kendine fenalık etmektir. Bekâr iken tek kişilik düşünüyor ve tek kişilik sorumluluk yükleniyorduk. Evli iken iki kişilik ve çocuklar olunca da çok kişinin sorumluluğunu taşımaya başlıyoruz.

Ancak bütün bunlar bizleri okumaktan alıkoymalıdır demek değildir. Demek istediğimiz, eskisi gibi bir kenara çekilip kitap okuyamayız. Bu kez eşimizle, çocuklarımızla birlikte nasıl kitap okuyacak, namaz kılacak, ibadet edecek ve güzel ahlakı yaşayacağız, gibi sorulara cevap olacak programlar ve düşünce kalıpları geliştirmeliyiz.

Ne yazık ki, camiamızda aile, hizmete bir engel gibi gösterilegelmiştir. Bu psikoloji ve ön yargıdan kurtulmamız gerekir. Aile hayatı, taşların yerli yerine oturmasıdır. Kişiliklerin yerini bulması demektir. Ama bu bir anda olmuyor. İhmal ederek, iki de bir soluğu medresede alarak ise hiç olmuyor. Bu durumda ömür boyu taşlar oturmuyor. Ömür boyu sıkıntılar devam ediyor.

Evlilik bir şahsı manevidir; koca ise çobandır. Görevi kendini kurtarmak değil, ailece kurtulmanın yollarını aramaktır. Programını medrese üzerine değil, evini medrese yapmak üzerine yapmak durumundadır. Sadece kendini değil, ailesini kurtarma formüllerini geliştirmeye kafa yormak mecburiyetindedir. Eşlerin duruma, çevrenin şartlarına göre formülleri farklı farklı olabilir.

Evlendikten sonra, çocukları oluncaya, hatta büyüyünceye kadar, yoğun bir kitap okuma programına giren ailelerin sayısı az değildir. Çocuklar okumayı söktükten sonra evde okuma programı yapan ailelerin örneklerini vermek mümkündür. "Okumaya yeni başlayan bir çocuğun eline Risale mi verilmeli, hikaye kitapları mı verilmedir?" konusu da ayrı bir tartışma mevzuudur. Bir koca bu ayrıtıya kadar kafa yormanın peşinde olmlaıdır. Fedakâr kaptan sadece kendini değil, gemiyi kurtarandır.

Bir diğer konu ise, Risale okuma üzerinde o kadar tahşidat yapıyoruz ki, bir gün okumayınca kendimizi günah işlemiş gibi hissediyoruz. Bu psikolojiden de kurtulmamız gerekiyor. Zira okumadan taviz vermemek için, bu sefer aile sorumluluğundan taviz vermek durumda kalınıyor. Risale okumak adına bazen asli, hatta aile gibi üzerimizde farz olan görevlerimizi ihmal etme çelişkisine düşüyoruz.

Belli bir aşamadan sonra okuduklarımızı hayata taşıma üzerine yoğunlaşmamız lazım. Okuma azmi, yaşama azmine inkılap etmelidir. Huzurlu bir aile kurmanın çok büyük bir kazanç olduğunu ve bütün hayatımızı etkileyeceğini unutmamak gerekir. Okumam gerekir diyerek, aileyi ihmal etmek pahasına soluğu ikide bir medresede almak, gelecek hayatımızı riske atmak demektir.

Hasılı bu konu çok su götürür. Tek noktaya odaklaşmak, başka şeylerin ihmalini netice verdiği için, her açıdan bakmak ve her boşluğu görmek durumundayız; aksi takdirde acı tecrübeler bize baktıracaktır.

Evlilik, aile gemisine kaptan olmak demektir. Kaptanın birinci vazifesi ise gemiyi sahili selamete çıkarmaktır, sadece kendini değil!..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Asrın hastalıklardan biri olan günahkar hissetme hastalığını çok güzel bir şekilde izhar etmişsiniz. Özellikle okumayı yaşamaya inkılap etmeye azmetmelisiniz sözünüze katılıyorum... Bu desise-i Şeytaniye yüzünden allah korusun hanımına karşı adavet,evliliğe karşı şekva meydana gelir. Böyle bir durumda kaş yapayım derken gözü oyarız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
DUACI18
Cevaplarınız anlaşılır ve net bir biçimde çok güzel ALLAH razı olsun evli olan kişiler kendileri okurken eşlerini ve cocuklarınıda teşvik etmelidirler slm ve duayla
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yosgatlee

Yorumlarınızı okudum istifadeli oldu. Yazarın dediği gibi evide medrese havasına çevirirseniz, kitap okumanız dahada ziyadeleşir. çoluk çocuk okumuş olursunuz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...