"Ben zaten dünyadan gidiyorum. Bu kadar zahmeti ne için çekeceğim?" Namaz kılmayan birisinin kendisini tembelliğe atması nasıl olur? Oysa birçok insan ileri yaşlarda namaza başlıyor ve gençken yapamadığı ibadetlere hız veriyor. Bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Namaz, ibadet dışında kalan bütün mübah amelleri ibadete dönüştüren bir maya gibidir. Yani, Dördüncü Söz’de geçtiği gibi, namaz kılanın bütün mübah amelleri güzel bir niyet ile ibadete dönüşüyor. Namaz kılan birisi ne kadar azimli ve çalışkan olursa o kadar sevap kazanır. O zaman çalışma şevkinde ve gayretinde bir eksilme şöyle dursun, daha fazla sevap kazanma umudu ile daha çok çalışır ve çabalar.

Ama namaz kılmayan bir adam çalışmayı kendine bir yük ve bir ağırlık olarak görür. Çünkü onun nazarında dünyevi meşguliyetler sadece dünya ile sınırlı kalıp ahiret noktasında faydasızdır. "Öyle ise bu yaşlı halimde neden çalışayım..." der ve kendini tembelliğe atar.

Oysa Müslüman, ölünceye kadar çalışmak ve üretmek zorundadır. Bu hem ibadet hem de gelecek nesillere bırakılan bir sadaka-i cariye hükmündedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...