Block title
Block content

Bende çok vesvese var. Mesela ben Allaha mı, tanrıya mı inanıyorum? Veya Risaleleri sadece Tanrı'yı anlatıyor, gibi düşünceleri geliyor kalbime ve ben bundan çok rahatsız oluyorum. Yardımcı olur musunuz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretlerinin bu hastalığa verdiği cevabın meali şu şekildedir:

Şeytan, insanları taciz edip aldatmak için önce vesveseyi kalbe atar, eğer kalp o akla ve hayale gelen şeyi kabul etmez ise şüpheden şetme dönüşür. Yani çirkin bir hayale döner. O hayalde edep dışı bazı pis ve çirkin hatırlatmaları yapar. Amaç, kalbi ümitsizliğe düşürmektir. Vesveseli adam telaşa kapılıp der ki, eyvah kalbim Allah’a karşı edepsizlikte bulunuyor. Bu halden müthiş bir heyecan ve endişe hissetmeye başlar ve kurtulmak için Allah ve din hakkında düşünmemeyi ve gaflete dalmayı çare zannederek, şeytanın istediği tuzağa düşmüş olur.

Bu halden kurtulmak çaresi ise şudur:

Senin aklına ve hayaline gelen şetim değil, belki hayaldir. Oysa tahayyülü küfür küfür olmadığı gibi tahayyülü şetim dahi şetim değildir. Yani küfrü hayal etmek ve hayalde incelemek küfür olmadığı gibi, pis ve çirkin şeyleri hayal etmek de pis ve çirkinlik sayılmaz. Zira mantıkta hayal etmek hüküm değildir, çirkinlik bizzat işlenir ve kabul edilirse hüküm olur.

Nasıl sen hayalinde birini öldürmeyi planlarsın ama tatbik etmezsin, sana hayalinde planladın diye kimse ceza veremez. O aklına ve hayaline gelen pis ve çirkin haller senin kalbinin ürünü olmadığının en büyük delili; senin o pis hayallerden rahatsız ve üzgün olmandır. O pis ve çirkin hayaller senden değil, belki kalbe yakın olan şeytanın makamından sana üfleniyor. Şeytanın asıl hedefi, kendi yaptığı pis ve çirkin hayalleri senin kalbinden çıkmış gibi sana yutturup, seni gaflete atmak ve huzurdan kaçırmaktır. Zaten ekseri bu gibi haller ibadet ve nezih ortamlarda gelir ki, amaç seni o ortamlardan kaçırmaktır. Şeytandan gelen bu gibi vesveseler seni amele ve eyleme zorlamasın. Aklına gelen bu vesveseler madem senin malın değil, o zaman üzerinde durma, ehemmiyet verme, üzerinde durdukça kökleşir ve seni hasta eder.

Üstad Hazretlerinin vesvese bahsinde dediği gibi, vesvese bir hüküm ya da tasdik olmadığı için insanı mesul etmez. Tek zararı, mesul oldum zannına düşüp ümitsizliğe kapı açmaktır. Vesvesenin kalpten gelmediğinin ve hükümsüz olduğunun en büyük şahidi, kalbin müteessir olup üzülmesidir. İnsan kabul edip tasdik ettiği bir şeyden dolayı üzülmez ve mutsuz olmaz. Demek bir insan şeytandan gelen vesveseden üzülüp sıkılıyor ise, bu onun kalbinden gelmediğinin en büyük delilidir demektir.

Aklımıza gelen her türlü menfi düşüncenin özeti ve mahiyeti yukarıda izah edildiği gibidir. Yani şeytan bizi haktan çevirmek için her türlü hile ve aldatmayı deniyor. Biz Müslümanlar şeytanın bu ince ve aldatıcı hilelerine karşı ilim ve şuur ile mukabele etmeliyiz. Bu zamanda ilim ve şuur kazanmak için de bol bol Risale-i Nurları okumalıyız.

Buna rağmen altından kalkamıyorsanız, müsbet bir psikoloğa veya psikyatriste görünmenizi tavsiye ederiz...

Vesvese bahsini Risalelerden okumak için tıklayınız:

Sözler, Yirmi Birinci Söz, İkinci Makam.

Lem'alar, On Üçüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...