Block title
Block content

"Beni de tam ihlasa sokarsınız." cümlesini nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Büyük zatların nefisleri ile mücadelesi de büyük olur. Bu yüzden en büyük imtihan ve zorluklar, büyük zatların başında olmuştur.

Allah, imtihan gereği veli zatlara kuvvetli ve güçlü düşman nefisleri musallat etmiştir, ta ki mücadele ve terakki de ona göre olsun. İşte Üstat kendi alemindeki bir mücadelesini bu şekil tasvir ediyor.

Bütün insanlar sizi salih ve veli bilip teveccüh etse, şöhretiniz de yaygın olsa; bunun yanında kuvvetli de bir nefse sahip olsanız, elbette imtihan ve mücadele çetin ve zorlu geçer.

İşte Üstat bu zorlu nefis mücadelesinin neticesindeki muvaffakiyeti kendine vermeyip, talebelerine atfediyor. Yani Üstat da olsa, hiç kimse nebiler gibi masum olmadığından, mücadele ve mücahede içindedir.

Burada Üstat tevazu için değil, kendi aleminden bir mücadelesini kesit olarak bize izhar ediyor. Bu mücadelenin makam ve kemalata da zıt bir tarafı yoktur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

osman duran
acaba ustad hazretlerı burada .abilerin önce yaptıgı hizmetlerde yalnız allah rızası için yapılması gerektıgini ögretip taki abilerin ustad hazretlerine haddinden fazla teveccüh etmelerini önleyip .kendisini yalancı bir şöhretten kurtarıyor olabilir mi? vesselam
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...