Berzahtakilerin iman hizmetindekilere duacı olmasını nasıl anlayacağız? "Allah için, hizmet için attığınız her adımın arkasında Resulullah vardır." ifadesi doğru mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan ölmek ile, insani ve ahlaki melekelerini kaybetmiyor. Sadece geçici olarak maddi cesedini kaybediyor. Halbuki insanı insan yapan ruhtur; akıl, kalp, hayat gibi melekeler ruha ait vasıflardır. Bu sebeple insan ölmek ile akıl, kalp ve hayat gibi şeylerden mahrum kalmıyor ki; geride kalan insanlığa karşı ilgisiz ve lakayt kalsın. Buna işaret eden hadislerden bir tanesi şudur:

"Yüce Allah diledikten sonra, ölüler ziyaretimizden haberdar olurlar." (1)

Peygamber Efendimiz (asm), elbette Allah için yapılan her hayırlı işin arkasında ve destekçisidir. Ehli iman için yardımlaşmada ve manen birbirlerini desteklemede zaman ve mekan kaydı yoktur, birisi doğuda birisi batıda, birisi dünyada diğeri ahirette de olsa, müminler birbirleri ile irtibatlı ve münasebet içindedirler. Peygamber Efendimiz (asm) ise; bu irtibat ve münasebetin merkezi ve kalbi hükmündedir. Allah her hayırlı işiten onu haberdar edebilir, bu ona imkansız ve ağır gelen bir iş değildir.

(1) bk. Ez-Zebidi, Tecrid-i Sarih Tercümesi, Kamil Miras, IV / 580, Ankara 1985.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...