Block title
Block content

"Beşerin muhit-i içtimaîsi, o şahsın zihnine ve istidadına, içtihad hususunda kuvvet vermediği gibi, teşettüt veriyor, dağıtıyor." Sosyal çevre insanın zihin ve kabiliyetini nasıl etkiler?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanı etkileyen ve karakterinin oluşmasını sağlayan en önemli faktörlerden birisi muhit, yani çevresel koşullardır. İçinde yaşadığımız muhit sağlam bir imana sahip ve güzel bir ahlak ile donanmış ise o çevrede yetişen insan da ona göre imanlı ve güzel ahlaklı olur.

Çevre bozuksa o çevrede yetişen insanda bozuk olur. Çevremizde herkes hile, hurda düşünüyorsa, bizim de zihnimiz o yöne kayacaktır. Kötülük tarlasından iyilik bitmediği gibi, iyilik tarlasından da kötülük bitmez.

İnsan sosyal bir varlıktır ve daima etkileşim içindedir. Dolayısı ile bireyin içinde yaşadığı sosyal yapıdan etkilenmemesi düşünülemez. İnsan önce ailesini, sonra mahallesini sonra da içinde yaşadığı toplumsal hayatı kendine rol model alır. Bu bir âdetullahtır.

Dolayısı ile insanın zihni ve kabiliyetleri içinde yaşadığı muhite ve toplumsal yapıya göre şekillenir. Sahabe döneminde toplumsal yapı iman, ibadet ve ahlak üzerine yoğunlaşmıştı; dolayısı ile o dönemde yaşayan bir insanın da zihin ve kabiliyeti o istikamette tekamül edecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Zeyl, Üçüncü Sebep, Birinci Vecih | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1093 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...