Block title
Block content

"Beşerin o şürur ve fesatları, onda vedia bırakılan sırra mukabele edemez, affolur." Buradaki "sır" ifadesi ile anlatımak istenen nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada insanlığın tür olarak yaratılmasındaki fayda ve zarar kıyas ediliyor. İnsanlık cinsinin faydası zararına galip geldiği için yaratılmasına hükmediliyor.

İnsanlığın faydasının zararına galip gelmesindeki en büyük etken ve sır ise, insanın külli bir kabiliyet ile külliyetli ve keyfiyetli bir ibadete mazhar olması ve Allah’ın bütün isim ve sıfatlarına tam mazhar olabilecek bir mahiyete ve azamete sahip olmasıdır.

Evet, Allah insana kendi isim ve sıfatlarını tartıp idrak edecek muazzam bir mahiyet ve ene vermiştir. İnsan bu mahiyet ve eneyi vahiy ve iman ile terbiye ettiği zaman, alay-ı illiyine çıkıp, İlahi maksatları tahakkuk ettiriyor.

İnsan öyle cami ve külliyetli bir mahiyete sahip ki, insanı büyütsek, kainat kadar geniş olur, kainatı küçültsek insan olur. İşte insandaki bu kabiliyet sırrı ve bu sırrın iman ile inkişaf ettirilmesi insanlığın yaratılmasını gerekli kılmış, hayrını şerrine galip getirmiştir denilebilir.

Külliyat'ta, insanın tanımı ve mahiyet ile ilgili geçen bilgilerin tümü bu sır kapsamında ele alınabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 30. âyetin tefsiri | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1618 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...