Block title
Block content

"Beşerin o şürur ve fesatları, onda vedia bırakılan sırra mukabele edemez, affolur." ifadesini izah eder misiniz, affolmaktan maksat nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada "affolunmak", bireysel suç ve cinayetler açısından değil, insanlığın geneli açısındandır. Yani Allah insanlığı yaratıp yaratmama kıvamında iken, insanlığın eksisine ve artısına bakıyor. Kemiyet, yani nicelik noktasından insanlığın eksisi daha fazladır. Lakin insanlığın keyfiyet, yani nitelik olarak bir de ubudiyet yönü vardır ki, Allah bu az ama keyfiyetli ubudiyetine binaen insanlığı tür olarak yaratmaya değer görüyor ve yaratıyor. Buna yaratma cihetinde affolundu deniliyor.

Üstad'ın örneklerinden yola çıkmak gerekirse; Yüz tane kayısı çekirdeğin var. Toprağa ekersen doksa dokuzu çürüyecek ve sadece bir tanesi kayısı ağacı olacaktır. Buna rağmen ekersin. Çünkü sayı olarak zararın olsa bile, bir tane çekirdek koskoca bir ağaç olacak ve olan zararı kapatacaktır. Burada nitelik niceliğe galebe etmiştir.

İnsanlığın hayrı şerrine keyfiyeten galebe çaldığı için, Allah insanlığın kemiyeten çok olan şerrine bakmıyor, bir cihetle yaratma noktasından affediyor ve insanlığı yaratıyor. Yoksa insanların işlediği bireysel suç ve günahlar umumi bir şekilde affediliyor değildir. Bireysel suçlar ancak hususi tövbe ve istiğfar ile affedilir. 

Bir tüccar, ticarethanesinin gelir ve gider dengesine bakar. Şayet gelir güzel, ticaret verimli ise, o haneyi devam ettirir. Şayet gider fazla, gelir az ise, o ticarethaneye kilit vurur. Temsilde hata olmasın, insanlık da bir ubudiyet dükkanı gibidir. Şayet bu dükkanda ibadet gaflete, iman küfre, hayır şerre  galipse bu dükkanın açık kalması ve devam etmesi mukadderdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 30. âyetin tefsiri | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1936 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

tilmizz
Allah razı olsun.mesele vuzuha kavuştu.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...