Block title
Block content

"Beşerin, rububiyet-i âmmeye temas eden amelleri ve fiilleri muhafaza edilmesin, muhasebe eleğinden geçirilmesin, adalet terazisinde tartılmasın, şayeste ceza ve mükâfat çekmesin? Hâyır, aslâ!.." Rubûbiyet-i ammeye temas etmeyen amelleri var mı ki?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada “Rububiyet-i âmmeye temas eden ameller” cümlesine özel bir anlam giydiriliyor. Bu giydirilen anlamda ceza ve mükafata konu olan Allah’ın emir ve yasaklarıdır. Yani Allah’ın emirlerini yapan mükafat kazanırken, yasaklarına uymayan da cezalandırılır. İşte Rububiyet-i âmmeye temas eden ameller bunlar oluyor.

Bir de emir ve yasağa konu olmayan gündelik normal insani eylem ve ameller vardır ki, buna din dilinde mubahlar denilmektedir. Ve insanlar mubah eylemlerinden dolayı hesaba çekilmeyeceklerdir. Yani burada bu cümleye yüklenen özel anlama göre, mubah amellerimiz Rububiyet-i âmmeye temas eden ameller olmuyor.

Ama genel anlamda düşünülürse, kainatta Rububiyet-i âmmeye temas etmeyen hiçbir şey yoktur. Helal, haram, mubah her şey normalde İlahi Rububiyet çerçevesinde cereyan eder. Ama adalet terazinde Rububiyet bir özelleşiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...