"Beşerin şimdiki seyyiat-âlûd hırçın ruhunda, mütebessim küçük cenazeler olan suretlerin rolü ehemmiyetlidir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ahir zaman olan bu zamanda, insanların ahlaklarının bozulmasında kadınların rolü çok büyüktür. Kadınların açılmaları ve günaha davet eder bir vaziyete girmeleri genel ahlakın bozulmasında önemli bir faktördür.

Günümüzde kadın suretinin pazarlanmadığı alan, neredeyse kalmamıştır. Küçük cenazeler hükmünde olan mütebessim, müstehcen resimlerin, insanların ruhunda ciddi ve önemli yaralar ve tahribatlar yaptığı aşikardır.

İnsan mahiyetinde çok nazik ve narin latife ve duygular vardır ki, bunlar günah ve haramlara dayanamayıp ölüyorlar ya da işlevsiz hale dönüşüyorlar. Bu da insan fıtratında ve ruhunda ciddi duyu ve hissediş kayıplarına yol açıyor. İnsaniyet vasfından uzaklaştıracak bir halete sokuyor.

Her bir günah, insan mahiyetini bitiren birer kurşun gibidir. Bu da insanların hırçın, öfkeli, tahammülsüz ve moralsiz bir hale girmesine sebep oluyor. Küçük bir nizadan dolayı cinayetlerin işlenmesi modern toplumlarda sıradan bir olay haline gelmiştir. Bütün bu hırçınlık ve tahammülsüzlüklerin arka cephesinde isyan ve günahlar vardır. Bunlardan en tehlikeli ve tahribatçı olanı ise açık saçıklıktan gelen günahlardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

cebirsell
teşekkür ederim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...