Block title
Block content

Beşinci Hakikat'in haşiyesinde ve birçok yerlerde geçen, arzın nısfı ve nev’i beşerin humsunun İslamiyetle münasebeti, zaman ve mekân açısından kıyamete kadar devamlı bir kaide olabilir mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada nazara verilen mesaj şudur:

Geçmiş peygamberlerin bir kısmının hiç ümmetleri olmamasına, bazılarının birkaç ümmeti bulunmasına, çok büyük bir ekseriyetinin tebliğ hizmetlerini mağlup bir vaziyette icra etmelerine karşılık, Peygamber Efendimizin (asv) ümmetine  bir İlâhî lütuf olarak dünyanın birçok ülkelerine hak ve hakikati ulaştırma, bazı bölgelerine ve devletlerine hakim olma, devletler imparatorluklar kurma ve sayıca da inanların yaklaşık beşte biri gibi büyük bir rakama ulaşma ihsan edilmiştir.

Arzın nısfı, yani yarısı tabiri elbette ki bütün dönemler için söz konusu değildir. Ama o noktaya ulaşıldığı devirler yakalanmıştır. İnsanların beşte biri ifadesi de bu manada değerlendirilmelidir.

Asr-ı saadette ne insanların beşte biri ne de dünyanın yarısı İslâmla müşerref olmuş değillerdi. Kıyamete yakın da yine İslam mağlup bir halde intişarını devam ettirmekle birlikte bu nispetlerde büyük oranda düşme olabilir. Ancak, İslam'ın ilk intişarından kıyamete kadar hidayete eren bütün insanlar ve İslam nurunun ulaştığı bütün beldeler birden nazara alındığında, geçmiş peygamberlerle kıyas olunmayacak kadar büyük rakamlara ulaşılır.

Peygamber Efendimizin (asv),

“Çoğalınız, ben kıyamette sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.”

hadis-i şerifleri mahşer meydanında bütün ihtişamıyla tahakkuk edecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
cevapta "Kıyamete yakın da yine İslam mağlup bir halde intişarını devam ettirmekle birlikte bu nispetlerde büyük oranda düşme olabilir." denilmiş. şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sadâ, İslâmın sadâsı olacaktır. diyor. bir çok ülkede müslümanlığın arttığı söyleniyor. bu cümleyi anlatırmısınız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
1506 tarihinde büyük bir değişim olacak ve İslam mağlubane perde altında devam edecek. İslam'ın gür sesi ise 1506 tarihinden önceki süreçlerdir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...