Block title
Block content

Beşinci Söz'de bahsi geçen; "İnsan amel ve iktidar cihetinde en edna serçe kuşuna yetişemez." cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan fıtratı ahiret hayatı için dizayn edilmiştir. Yani insanın mahiyetine konulan bütün duygu ve kabiliyetlerin yönü ahirete bakıyor. Şayet insan bu duygu ve kabiliyetleri ahirete değil de şu fani ve maddi aleme odaklarsa, bu maddi alemle tatmin olmaz, hatta azaba düşer. Nasıl ekmek ve peynir  yemek için tasarlanmış dişlerimizi ve ağzımızı ta? ve demir yemekte kullanırsak o diş ve ağza zulmetmiş ve azap etmiş oluruz; aynı şekilde, ahirete bakan ve  ahiret için tasarlanan duygu ve kabiliyetlerimizi de bu dünyanın kir ve paslarında kullanırsak bu duygu ve kabiliyetlerimize zulmetmiş ve azap etmiş oluruz.

Hayvanların tasarımı ise bu dünyaya bakıyor ve kabiliyetleri bu dünya için verilmiştir. Bu nedenle dünyadan tam lezzet alıyorlar. Öyle ise insan ahireti unutup, sadece dünya noktasından hayvanlarla rekabet etse, kaybetmeye mahkumdur. Yani dünya lezzetleri noktasından, günde kendi vücudunun on katı yem yiyen ve yüz defa çiftleşebilen küçük bir serçe kuşuna insan yetişemez.

İnsanın fıtri tasarımı iman ve ibadet için dizayn edildiği için, yemek ve şehvette hayvanlara yetişemiyor. Yani ben Allah ve ahireti bırakıp, sadece yemek ve şehvet için yaşayacağım diyen birisi en küçük bir serçe kuşundan bile aşağıda kalıyor. İnsanı insan yapan değer; iman ve ibadettir ve bu iki vazifeye göre tasarlanmış insani duygu ve kabiliyetlerdir.

Özet olarak,  insan dünya zevki noktasında en küçük hayvana yetişemez, ama iman ve ibadet yönünde hareket edip insanlığının gereğini yerine getirirse, bütün mahlukata efendi olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Eneskanaat
İnsanların hayvanlardan farklı olarak akıl yönüyle geçmişteki nimetleri kaybetmenin elemleri ile gelecekteki nimetleri kaybetmenin kaygılarını taşımaları ayrıca hayvanlardan farklı olarak insanların sonsuza uzanan emellerinin bu kayıtlı dünyada gerçekleşememesinden gelen teessüfleri, insanları dünyevi lezzetler noktasında hayvanlardan aşağıya düşürüyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ali_yavuz238
serce kusu kendi vucudunun 10 kati yem mi yer İnternette arastirdimde oyle bi bilgi goremedim .Yanlis anlamayin vesvesede kaldim o yuzden
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Serçenin iki dakika içinde on beş defa kısa süreler ile çiftleştiği müşahede edilmiştir. On katı ifadesini de kesret ifade eden bir rakam olarak değerlendirebiliriz. Nitekim serçenin ekin ve tahıllara büyük zarar verdiklerini biliyoruz .
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...