Beyanındaki beraatin mu’cizeliğinin bir vechi olan isbat bölümünde Peygamber Efendimiz (asm)'in nübüvveti misal verilmiş, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hem isbat makamının en latif misallerinden biri şudur: Cenab-ı Hak Hz. Peygambere (asm) şöyle der:

"Hikmetli Kur'ana yemin ederim, sen Resullerdensin."(Yasin Suresi, 36/1-2)

Şu yemin işaret eder ki, peygamberliğin delili o derece yakînî ve haktır ki, hakkaniyette ta'zim ve hürmet makamına çıkmış ki, onunla yemin ediliyor.

İşte şu işaret ile der: "Sen resulsün. Çünkü senin elinde Kur'an var. Kur'an ise, haktır ve Hakk'ın kelâmıdır. Çünkü içinde hakikî hikmet, üstünde mu'cizelik mührü var."

Ümmî bir Zâtın elinde Kur'an gibi bir ferman olması, O’nun nübüvvetinin en büyük delillerindendir. Hatta ümmî olması, nübüvvetine olan delâleti daha da artırmaktadır. Çünkü okuma yazması olan biri değişik kitapları okur ve onları kendi iç dünyasında değerlendirmelere tabi tutup terkip yaparak yeni bir sistem kurabilir. Hz. Peygamber (asm) ise, ümmî biri olarak ümmî bir çevrede yaşadı. O’nun bu ümmîliği peygamberliğinin en büyük delillerindendir. Yani O, kendinden söylemiyor, ancak vahyedileni haber veriyor. Nitekim Kur'anda O’na şöyle demesi bildirilir:

“Daha önce içinizde bir ömür yaşadım. Aklınızı kullanmıyor musunuz?”(Yunus, 10/16)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...